Avrupa güvenlik ve savunma politikası ve Türkiye
European security and defence policy and Turkey
- Tez No: 144125
- Danışmanlar: DR. EMEL OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
11 ÖZET Bu çalışmanın konusu Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) ve Türkiye'dir. Çalışmada Türkiye'nin onayı olmadan AGSP'nin hayata geçirilmesinin ve Avrupa Ordusu'nun işlevsel hale gelmesinin mümkün olamayacağı temel sav olarak incelenmektedir. AGSP temel olarak Avrupa'nın kendi güvenlik sorumluluğunu kendisinin yüklenerek, savunma alanında inisiyatif alması olarak tanımlanmıştır. Avrupa Devletleri'nin kendi savunmalarım kolektif güvenlik mekanizmaları kurarak sağlamak yönündeki çabalan E. Dünya Savaşı sürerken başlamıştır. Ancak, savunma alanında entegrasyondan önce Avrupa, siyasi ve ekonomik ' işbirliği konusunda ilerleme kaydetmiştir. Avrupa entegrasyonunun tamamlanabilmesi için savunma alanında bütünleşmenin bir şart olarak ele alınmasından sonra bu alandaki çabalar artmış ve gerçekleştirilen her Avrupa Birliği Zirvesi'nde Ortak Savunma Politikası oluşturulma yönünde adım adım ilerleme sağlanmıştır. Ortak bir savunma politikası oluşturmanın, diğer Avrupa Birliği politikalarından daha zor bir oluşum süreci geçirdiği görülmektedir. Mevcut tıkanıklık NATO'nun Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği'nin geliştirilmesine yeşil ışık yakması ile çözümlenmiştir. Bu şekilde hem Avrupa içindeki Atlantikçi devletler hem de Avrupa'nın daha bağımsız hareket etmesi gerektiğini düşünen devletler aynı noktada buluşmuştur. ABD'nin bu oluşumu desteklemesinin temel sebebi ise Soğuk Savaşm bitmesinin ardından tehlike oluşturabilecek bir düşmanın kalmaması sebebiyle Avrupa için harcadığı savunma giderlerinden kurtulma düşüncesidir. Bu durum savunma politikasının Avrupa içinde geliştirilmesine doğru yol açmış ve Maastricht Zirvesi'ni takip eden bütün Avrupa Birliği Zirveleri'nde adım adım geliştirilmiştir. Türkiye'nin konuya birebir dahil olması Avrupa'nın gerçekleştireceği operasyonlar için NATO imkanlarına otomatik olarak ulaşabilme talebinden kaynaklanmıştır. NATO üyesi olan ancak, Avrupa Birliği üyesi olmayan Türkiye gerçekleştirilmesi muhtemel operasyonların kendi çevresinde olma ihtimalinin yüksek olması sebebiyle karar mekanizmasında yer almak istemiştir. Ancak Avrupam Birliği üyesi olmadığı için katılımı sınırlı tutulmuştur. Bu durum karşısında Avrupa'nın ulaşmak istediği NATO varlıklarının kullanılmasını veto eden Türkiye'nin itirazları kendisine genişletilmiş bir danışma mekanizmasının sunulmasıyla aşılabilmiştir. Türkiye'nin vetosunun kaldırılmasıyla işlerlik kazanan Avrupa Güvenlik ve Savunma Politika' sı hayata geçirilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The subject of this study is the European Security and Defence Policy (ESDP) and Turkey. Turkey played a great role to bring ESDP into life and made“European Army”operational. ESDP is basically, Europe's effort to take it's own security responsibility and having initiative in it's defence. The efforts for collective defence within European States had started during the n. World War. But before getting integrated in defence, Europe had improved political and economic cooperation. A common defence policy is considered as a must to finalize the integration of Europe. By taking steps in every European Summit, Common Defence Policy was tried to be established. However, it was obvious that the process of forming a common defence policy is much harder than integration in other fields. This was mainly because of the differences between the states and the fears of weakening of NATO. The problem was solved after NATO gave the green light to improve European Defence Identity. In this way both the Atlanticist states in Europe and the states which wants Europe to move more independently met at the same point. Getting rid of the defence expenditure spent for Europe's security after lack of having a specific enemy is the reason why US supported this formation. This caused the defence policy to improve within Europe step by step after Maastricht Summit. Turkey is connected to this issue because of the EU's request to use NATO assets automatically. Turkey wanted to be in the decision making mechanism because of being so close to the possible operation areas, but not being an EU member. In that case Turkey vetoed Europe's demand for guaranteed access to use NATO assets. To solve the problem Europe offered an expanded consulting mechanism to Turkey. After Turkey lifted the veto and ESDP was brought in to life.