E-para kavramının akıllı kartlarla kullanımının incelenmesi ve bir uygulama
The Study of smart cards and e-money careepts: An apphication
  1. Tez No: 144169
  2. Yazar: EREN GÜZELOĞLU
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ASLIHAN ERSOY BOZCUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
vıı ÖZET E-ticaretin gelişmesiyle ödeme sistemlerinde de yenilikler oluşmuştur. Bu yeniliklerden biri ve e-ticaret yapısına en uygun olanı e-paradır. Kısaca sayısal ortamda kayıtlı olan ve sayısal ortamda üretilen para olarak adlandırılabilecek olan e- para, kullanımı için çeşitli araçlar kullanmaktadır. Bu çalışmada e-paranın kulanımı ve bu kullanım için en uygun araç olduğu düşünülen akıllı kartlar incelenmiştir. Ayrıca akıllı kartların taşıdığı özellikler nedeniyle kullanılması mümkün diğer alanlara da değinilmiştir. Kanımca akıllı kartların bugünkü hızı ile gelişmesi durumunda önümüzdeki birkaç yıl içinde hepimizin kullandığı değişim araçları olarak hayatımızdaki yerini alacaktır. Çalışmanın ilk bölümünde e-para kavramının oluşmasına neden olan kavramlar incelenmiştir. Ödeme araçları ile ilgili genel bilgi verildikten sonra, elektronik veri değişimi ile ilgili bilgi verilmiştir. Bu bölümde ele alman son konu e-paranın günümüzdeki ana kullanım alanı olan e- ticarettir. İkinci bölümde e-para incelenmemiştir. E-para ve D-nakit konulan ele alındıktan sonra e-para kullanımının avantajları tartışılmıştır. Gene bu bölümde e-para kullanımının doğuracağı riskler ve bu riskleri azaltıcı politikalar incelenmiştir. Ülkemizdeki e-para uygulamaları da bu bölümde incelenmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölüm ise akıllı kartların teknolojik yapılan ile ilgili bilgi verildikten sonra e-para uygulamalarının akıllı kartlarla nasıl gerçekleştirilebileceği incelenmiştir. Akıllı kartların standartları ve kullanım alanları bu bölümde ele alınan diğer konulardır. Dördüncü bölümde ise e-para konusunda yasal ve teknolojik alt yapı konusunda nispeten ilerde olan ülkelerden biri olan Avusturya'da akıllı kartlar üzerinden e-para uygulaması gerçekleştirecek bir şirket yapılanması üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
vııı ABSTRACT By the improvement of the e-trade,there had been innovations on the payment systems. One of these innovations of the payment system is e money, the best suitable one for the e-trades' structure. Shortly, the e-money which registered and produced in the numerical environment is using various appliances as tools. In this study, the usage of e-money and the smart cards, which is thought to be the best method of e-money has been studied. Because of their capabilities, the possible usage areas of smart cards are also mentioned. In my opinion, if development of the smart cards' continues with its current speed, they will take their place in our lives as an evolutionary appliance that we all will use in the coming years. First chapter focused about EDI, e-commerce and payment systems. I have discussed e-money and d-cash and its effects over economy at the second chapter. The subject of third chapter is smart cards and its applications. You can find its standards and history inthis chapter. And on thr fourth chapter, you can find a sample business plan for e-money on smart cards for Austria.