Seramik uygulamalarının plastik düşünce sistemi içinde yapılandırılma süreci
Structuring period of the ceramic applications in a plastic thinking system
- Tez No: 144190
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN SÖNMEZ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET“Seramik Uygulamaların Plastik Düşünce Sistemi İçinde Yapılandırılma Süreci”adlı bu raporun içeriğinde, içinde bulunulan zamanın yansımaları ile oluşan sanatsal çalışmaların, plastik anlamda çözümlenme aşamaları ile düşünsel sorgulamaları içeren oluşum süreci irdelenmiştir. Yaşamdan duyular yoluyla algılananların sanatsal uygulamalara tinsel olarak yansıdığı düşünülmektedir. Tinsel yönü vurgulanan 'plastik düşünce sistemi' ifadesi matematiksel soyutlama anlayışının dışında, sanatsal uygulamaların estetik anlamını içeren şekli ile bir tür ifade dili olarak düşünülmüş ve kullanılmıştır. Plastik dili oluşturan çalışmaların yapılandırılma süreci, dinamik olan görsel deneyimimizin ve bireysel farklılıklarımızın aktarımı şeklinde yorumlandığında, eser izleyicinin paylaşımına sunularak sanatçı-izleyici arasında iletişimi sağlamaktadır. Çoğu zaman sözle ifade edilemeyen şeylerin, sanatsal uygulamalarda izleyici tarafından duyumsananlar ile anlaşıldığı ve hissedildiği düşünülmektedir. Gerçek yaşamın özgürlüksüz doğasından ayrılış olan imgelem, sanatsal çalışmanın oluş sürecinde etkin olduğu gibi sanatsal iletişim için de etkin olmaktadır. Böylece varlığı ve yaşamı hissettiren sanat yapıtı, izleyicinin imgelemini harekete geçirip, yeni kavrayışlara ve sorgulamalara yönlendirebilir. Görsel düşünme, bir düşünce veya duyguya görsel form verme becerisi olarak kısaca tanımlanırken, bu raporda sanatsal iletişimin sağlanabilmesinde etkili olan görsel düşünme ve görsel okumaya değinilmiştir. Uygulamalarda biçimsel olarak ve anlam açısından eşzamanlılık yakalanmaya çalışılmıştır. Böylece geçmiş, gelecek ve bugün gibi zaman kavramları eritilerek -diğer bir deyişle iç içe geçirilerek- yapılan uygulamaların salt biçimle sınırlı olmayıp, ruhsal bir içeriğe sahip oldukları ve izleyici ile ruhsal bir iletişime geçebilecekleri, psikolojik bir etkiye sahip oldukları düşünülmektedir. Bir sanat eserinin oluşumunda teknik ve teknolojinin kullanımı ifade edilmek istenilene hizmet ederek, sanatsal arayışları ve ifade dilini zenginleştirdiğiIll ölçüde kullanıldığında, sanatsal dilden söz edilebileceği, aksi halde sığ ve yüzeysel, olgunlaşmamış bir etkinin yapıta yansıyacağı düşünülmektedir. Bu nedenle raporda dolaysız, içe dönük oluşum süreci tüm yalınlığı ile seramik uygulamalar yoluyla aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In the content of this report named as“Structuring Period of the Ceramic Applications in a Plastic Thinking System”; forming period of the artistic works, which are formed with the reflections of the time that we are living, is considered including analizing processes in a plastic sense and thoughtful examinings. It is thougt that the things which are percieved from life by the senses are reflected spiritually to the artistic applications. The statement 'plastic thinking system' is thought and used as a style of thinking including the aesthetic meaning of the artistic applications, aside from an abstractive thinking in mathematics. When the creation period of the artistic works, which forms the plastic language, is interpreted as the transfering of individualistic diffrentations and dynamic visual experiences; the artistic work which is presented to the spectator to share enables the communication between the artist and the spectator. It is often thought that the things that can not be expressed through words, is understood and felt by the spectator through senses. Imagination, a way of escaping from the real life which allows little freedom, is of great significance not only in the process of artistic creation but also in the artistic communication. In this way the work of art which causes the spectator to feel the life and the existence, can activate the spectators imagination and leads him to new understandings and inquiries. While visual thinking can be shortly described as visual forming ability of a thougt or a sense; it is mentioned that the effects of visual reading and visual thinking on artistic communication in this report. Within the applications synchronization is tried to be achieved in terms of both form and meaning. Thus, with the loosening or, in other words, with the integration of time concepts such as past, future and present, the applications are thought of having a spiritual content, rather than being restricted to merely form, as well as having a psychological effect through which they are able to communicate with the spectator.We can talk of artistic language as long as the techniques and the techonology are used to achieve and enrich the intended artistic expression, otherwise the effect reflected in the work would be superficial and immature. For this reason, this report aims at clarifiying the introverted creation process directly through ceramic applications.