Postmodernist antropolojinin epistemolojik sorunları
Epistemological problems of postmodern anhtropology
- Tez No: 144215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAVİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu çalışma, 1980'lerden itibaren antropolojide etkisini gösteren postmodernist yaklaşımı incelemekte ve bu yaklaşımın epistemolojik (bilgi- kuramsal) sorunlarını tartışmaktadır. Bilindiği gibi, üzerinde hemfikir olunan ve bir bütün teşkil ettiği varsayılan postmodernist fikirler ilk defa sistemli olarak James Clifford ve George Marcus'un birlikte editörlüklerini yaptıkları Kültürü Yazmak: Etnografının Siyaseti ve Şiirselliği (1986) ile editörlüklerini George Marcus ve Michael FischerMn birlikte yaptıkları Kültürel Eleştiri olarak Antropoloji: İnsan Bilimlerinde Deneyimsel An (1986) isimli kitapta dile getirilmiştir. Tezdeki postmodernist antropoloji tartışmaları bu iki kitaba ve bu iki kitap üzerine yazılanlara dayanmaktadır. Tezin birinci bölümü, modernist ve postmodernist yaklaşımların kuramsal köklerini ve bu yaklaşımların antropolojideki etkilerini göstermektedir. Tezin ikinci ve üçüncü bölümü, postmodernizm ve antropoloji arasındaki bağı kurmaktadır. Ayrıca, postmodernist antropoloji olarak adlandırılan yaklaşım temsilcileri, atıfları ve kavramları bakımından incelenmektedir. Son olarak, postmodernist antropolojinin epistemolojik anlamda sorunları tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study analyzes the post-modernist approach affecting the anthropology of 1980s and discusses its epistemological considerations. As it is known, the post-modernist views commonly agreed on and assumed to be a whole, have been appeared systematically first time in Writing Culture-The Poetics and Politics of Ethnography (1986) edited by James Clifford and George Marcus and Anthropology as Cultural Critique: An Experimental Moment in the Human Sciences (1986) edited by George Marcus and Michael Fischer. In general, the post-modernist discussions in this paper are based on the approaches presented in these volumes. The first chapter tries to establish the theoretical roots of the modernist approaches and their effects on anthropology. The second and third chapter indicates theoretical process of postmodernism and the connections between post-modernism and anthropology. In addition, the representatives of post-modernist anthropological approach are reviewed from the point of their references, concepts etc... Finally, the issues regarding post-modernist anthropology are discussed epistemologically.