Entellektüel sermayenin ölçülmesi ve finansal tablolar aracılığıyla sunulması
Measuring intellectual capital and its explanation with financial statements
  1. Tez No: 144216
  2. Yazar: MEHMET AYGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA KARACAER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
11 ÖZET Farklı biçimlerde tanımlanmasına rağmen en geniş anlamda“değere dönüşen bilgi”olarak ifade edilen entellektüel sermaye kavramı günümüzde üzerinden en çok tartışmaların yapıldığı kavramlardan biri olmaktadır. Bilgi çağma girmiş bulunduğumuz bu yüzyılda en önemli üretim faktörünün bilgi olduğu kabul edilmektedir. Temeli bilgiye dayalı olan varlıkların önemi her geçen gün artmaktadır. Entellektüel varlıklar olarak tanımlanan bu varlıkların ekonomik zenginlik yaratmada ve rekabette avantaj sağlamada önemli bir unsur olduğu kabul edilmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, entellektüel sermaye kavramı ile ilgili genel bilgi vermektir. Bu amaçla kavramın gelişim süreci ile ölçülmesine yönelik modeller ele alınmaktadır. Bunun yanı sıra kavramın raporlanmasına yönelik tartışmalar üzerinde durulmaktadır. Çalışmanın sonunda ise entellektüel sermaye unsurları ile firma performansı arasındaki ilişkiyi açıklamaya yönelik bir uygulama yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Intellectual capital, although has many different definitions, is generally defined as knowledge which can be transformed into value, i.e., from knowledge to value, or knowledge in value. Those different definitions, nowadays, cause intense discussion upon the concept, i.e, intellectual capital. Since knowledge is accepted a key production factors in our newly entered century, 21s century, the importance of the assets based on knowledge is increasingly enhancing. Those assets are called as intellectual assets, and known as important factor in creating economic richness an in gaining competitive edge. The purpose of this study is to general information as to intellectual capital. Following this objective, we investigate the models showing how to measure intellectual capital, and discuss the process of the development of the intellectual capital. In addition, discussions upon reporting of intellectual capital are emphasized. Finally, we end up this study by applying the concept for showing the relationship between the elements of intellectual capital and firm performance.