İç mekan ve iç mekan elemanlarının resimsel öğe olarak anlatımı
The Expression of interior and the members of interior as artistic elements
- Tez No: 144224
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN PEKMEZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET İnsanın düzenli, huzurlu, sağlıklı, güvenli yaşayabilmesi için düşünülmüş, yaşamın kendine özgü bütün dinamiklerinin geçtiği, elemanlarının her birinin yerine göre anlam ve anı yüklendiği bir oluşumdur mekan. Bu çalışmanın ortaya çıkışında, mekanın fiziksel boyutundan çok, içinde yaşananların anlamı ve psikolojik etkileşimler yönlendirici olmuştur. Mekanın tek başına dikeyler, yataylar, dolu ve boş alanlar, ışık alanları ile bir anlam taşıması yanında, içinde barındırdığı nesneler, nesne grupları, insan öğesi ile de farklı bir boyut kazandığı görülür. Bu düşünceden yola çıkarak, zaman zaman duygularıyla, kimi zaman da aklı ve mantığıyla davranan çevresini bu etkilerle biçimlendiren insanın, bir birey olarak içinde yaşadığı ortama büyüteç tutulmak istenmiştir. Bu araştırmada konu, sadece katı perspektif kurallarının uygulandığı bir 'iç mekan'(enteriyör) çalışması olmadığı gibi, kompozisyon öğeleri düşünülerek bir araya getirilmiş natürmort çalışması da değildir. Aksine, insanın yaşamını kolaylaştırıp, anlamlandırmak için yarattığı ortamdan duygusal etkilerle, resimsel öğelerin anlık olarak seçilip işlenmesi düşünülmüştür. Çünkü, bu çalışma yaşanılan, duyulan, düşünülen bir ortamı konu edinmektedir. İnsan ve çevresindeki nesnelerden oluşan bu ortamın resimsel dile dönüşmesi ise, buradaki psikolojik etküeşirnin, nesneye yer, biçim, zaman olarak yön vermesi ile gerçekleşir. Ayrıca nesnel elemanlara anlam yüklenmesi veya nesnenin yüklendiği anlamlan anımsatması da çalışmayı yönlendiren etkenlerdendir. Bu çalışmada, mekan kavramının sanatsal yönü mimaride ve resim sanatı içinde nasıl ele alındığı tarihsel süreç içinde sanatçılardan konu paralelinde örneklerle incelenmiştir. Araştırmada insanın ortaya koyduğu nesnel oluşumların, duygularla özdeşleşen ve birbirleri ile ilişkisi sonucu ortaya çıkan kompozisyonlar ön planda tutulmuştur. Bu kapsamda geçmişten günümüzeseçilen sanat eserleri incelenerek, buna neden olan tarihsel, toplumsal, ekonomik ve kültürel etkenlere varılmaya çalışılmıştır. Çalışmada, bu etkenler sonucu, iç mekandaki biçimsel içeriğe bakış açısı insandan çok, nesneyi konu alacak biçimde yönlenmiştir. Çünkü bu bir figür çalışması da değildir. İnsanın buradaki fonksiyonu, (yaşamsal gereklere bağlı olarak) mekanını biçimlemesi ve bu mekandaki tinsel varlığı ve etkisidir. Mekanın niteliği-niceliği insanın sezgisel, duygusal, düşünsel birikimi ve ona yüklediği işlevsel yönle ilgilidir. Mekansal yapı ve bu yapının içindeki oluşumların, ifade ettiği biçimsel, renksel, dokusal ilişkiler önemsenmiştir. Bu bağlamda yapılan sanatsal çalışmalarda, mekanın uyaranları resim konusu olarak görselleştirilmiştir. Çalışmalar değişik teknikler kullanılarak, kendi içinde aşamalar-evreler geçirmiştir. İlk çalışmalarda atölye ortamından izlenimler ele alınmış, daha sonraki çalışmalar yoruma yönelik geniş yüzeyli araştırmalar olarak devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Place is a formation that has been thought for people to live orderly, peacefully; a space where all the dinamics of life take place; a formation each element of whose, according to its position is attributed a meaning and memory. In the formation of this work, the meaning of the things in which people live and the physicological interactions have been more important than the physical aspect of place. Besides itself having a meaning with the perpendiculars, horizons, full and empty spaces, light spaces, place gains a different dimension with the things, groups of things and humane elements in it. Focusing on the place where the human who acts sometimes with his emotions, sometimes with his sence and intelligence and forms his everionment with these impacts is aimed with this thougt. In this reserch the topic is not barely a study of interior that the strict perspective rules are applied and also not a work of still life that gathered up by thinking the elements of composition. On the contrary, picking out the artistic element from the place which the human created to ease and give a meaning to his life has been thought. Because the theme of this study is the place which is heard, though and in which is lived. This place which has been built up by objects in its environment is turned into an artistic language by the physicological interaction which gives the object a direction by giving it a place, from and era. Giving a meaning to the objective elements or the evocation of the meaning by the object is one of the factorts that direct the study. In this work, how the artistic side of place is dealed with in architecture and art is studied with samples parallel to the topic from artists. In the research the compositions of objective formations which becomeIV identical with emotions and as a result of the relation among them are emphasized. And by observing old and new works of art, the leading historical, social, economical and cultural factors are tried to be reached. As a result of these factors the point of view to the figural content is closer to the object than the human, for also it is not a figural work. The fonction of human here is (being related to the needs of life) to figure his place and be there spiritually. The quality and quantity of place is due to the intuitional, intellectual, emotional accumulation of human and the functional aspect that human attribute toit. The construction of place and the formal, colourful and histoid relations in this construction are taken in mind. By this waythe stimulants of place are visualized being an art subject, by using different techniques the works have experienced stages. In the first painting impressions from workshop are dealed with, and the others are commendable wide paintings.