OKÖSYS sosyal bilimler test başarı puanlarının diğer alt test başarı puanları ve cinsiyet değişkeni ile karşılaştırılması
Comparing OKOSYS social studies sub-test scores with other sub-tests scores and gender variable
- Tez No: 144225
- Danışmanlar: PROF.DR. VEYSEL SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu araştırma, her yıl MEB tarafından yapılan OKÖSYS (Ortaöğretim Kurumlan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme) testleri ile ilgilidir. 2000 ile 2003 yıllan arasında yapılan OKÖSYS 'deki sosyal bilgiler test basan puanlan ile diğer alt testlerdeki basan puanlan arasındaki ilişki incelenmiş olup sosyal bilgiler test basan puanlannm cinsiyete göre farklılık gösterip göstermediğine bakılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2000-2001-2002 ve 2003 yıllannda OKÖSYS' ye katılan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın evrenini oluşturan verinin %1' i rassal örnekleme yoluyla seçilerek 2000 yılı için 4078; 2001 yılı için 5357; 2002 yılı için 5317; 2003 yılı için de 5989 öğrencinin test cevaplan örneklemi oluşturmuştur. Araştırmada ilk üç alt problemin çözümü için öğrencilerin Sosyal Bilgiler Test Basan puanlan ile Matematik, Türkçe ve Fen Bilgisi Test Başarı puanlan arasında korelasyon türü ilişki arandığından“Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı”hesaplanmıştır. Son alt problemin çözümü için de sosyal bilgiler test başarısının cinsiyete göre farklılık gösterip göstermediği araştınlmış ve bunun için“bağımsız örneklemler için t testi”kullanılarak çözümlenmiştir. Bu araştırma sonunda aşağıdaki bulgulara ulaşılmıştır: 1- Sosyal Bilgiler testi basan puanlan ile Matematik test basan puanlan arasındaki korelasyon katsayısı 2000, 2001, 2002 ve 2003 yıllan için sırasıyla -0.03, 0.61, 0.53, 0.52 olarak bulunmuş olup bulunan korelasyon katsayılan 2001, 2002 ve 2003 yıllan için manidar çıkmıştır. Ancak 2000 yılındaki sosyal bilgiler test basan puanlanyla matematik test basan puanlan arasında bir ilişki çıkmamıştır.2- Sosyal Bilgiler testi basan puanlan ile Fen Bilgisi test basan puanlan arasındaki korelasyon katsayısı 2000 yılı için -0.02 bulunmuş olup bu değer ne 0.05 ne de 0.01 manidarlık düzeyinde anlamlı bulunmuştur. 2001 yılı için 0.64, 2002 için 0.60 ve 2003 yılı için 0.55 olarak hesaplanan korelasyon katsayılan 0.01 manidarlık düzeyinde anlamlı bulunmuştur. 3- Sosyal Bilgiler testi basan puanlan ile Türkçe test basan puanlan arasındaki korelasyon katsayısı 2000 yılı için 0.01 olup bu değer ne 0.05 ne de 0.01 manidarlık düzeyinde anlamlı çıkmıştır. 2001, 2002 ve 2003 yıllan için sırasıyla 0.70, 0.67, 0.71 olarak hesaplanan korelasyon katsayılan 0.01 manidarlık düzeyinde anlamlı bulunmuştur. 4- Cinsiyet değişkenine göre 2000 ve 2002 yılı için kız ve erkek öğrencilerin sosyal bilgiler test basan puanlan arasında 0.05 manidarlık düzeyinde bir fark bulunmuştur. 2001 ve 2003 yıllannda ise sosyal bilgiler test başansı, kız ve erkek öğrencilere göre ne 0.05 ne de 0.01 manidarlık düzeyinde bir fark çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This research covers Student Selection and Placement tests for Secondary School Students carried out by Ministry of National Education every year. In this research, the relationship between the success scores obtained from Social Studies sub-test and those of other sub-tests were analyzed and it was also analyzed whether the scores obtained from Social Studies test were different with regard to gender variable. The population of this research covers the students who took Student Selection and Placement Exams for Secondary School -Examination between 2000 and 2003. %1 per cent of the population of this research was selected through random method. For the year 2000, 4078 students' answers to the tests; for the year 2001, those of 5357; for the year 2002, those of 5317 and for the year of 2003 those of 5989 consisted of the samples. As, in this research, correlation coefficient was sought, through Pearson Product-Moment Correlation Coefficients the relationship between the success scores obtained from Social Studies tests and the success scores obtained from Maths, Turkish and Natural Sciences tests was analyzed so as to solve the first three sub-problems. In order to solve the last sub problem, independent samples t-test were used to find out whether the success scores obtained from the social studies test varied with regard to gender variable. The following results were obtained in the research. 1- The correlation coefficient between the success scores obtained from Social Studies sub-test and the success scores obtained from Maths sub-test was found as 0.03 for 2000; 0.61 for 2001; 0.53 for 2002 and 0.52 for 2003. Although these correlation coefficients were low for the years 2000, 2001 and 2003, they were significant. However, it was found out that there was noIV significant relationship between the success scores obtained from Social Studies and maths sub-tests for 2000. 2- The correlation coefficient between the success scores obtained from Social Studies test and the success scores obtained from Natural Science sub-test was -0.02 for the year 2000. This figure didn't represent a significant difference either at 0.05 or 0.01 levels of significance. The correlation coefficients 0.64, 0.60 and 0.55 calculated for the years 2001, 2002 and 2003 respectively were found significant at the significant level of 0.01. 3- The correlation coefficient between the success scores obtained from Social Studies test and the success scores obtained from the Turkish Course sub-test was 0.01 for the year 2000. This figure wasn't significant either at the significant level of 0.05 or at the level of 0.01. Also, there wasn't a relation between them. The correlation coefficients 0.70, 0.67, 0.71 calculated for the years 2001; 2002 and 2003 respectively were found as a significant difference at the significant level of 0.01. Also there was a relation between them. 4- With regard to gender variable, there was a 0.05 level of significance between the success scores the female students obtained from Social Science Sub test and those the male students obtained from the Social Studies sub test for the years 2000 and 2002. For the years 2001 and 2003 the success scores obtained from Social Studies sub-test was significant neither at 0.05 nor at 0.01 significant level.