Resimde ahlakdışılık
Immorality in painting
- Tez No: 144237
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ DOKAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Ahlak, insan davranışlarının düzenleyicisi bir üstyapı kuruluşu olarak toplumsal bilincin özgün bir alanını oluşturmaktadır. Toplumlar geliştikçe ahlak kuralları da çağın gereksinimlerine göre şekillenmektedir. Çıplaklık, toplumsal görenek ve ahlaki kısıtlamalar açısından“ahlakdışılığın”en önemli sembollerinden birisidir. Sanatın cinsellikle ilişkisindeki önemli rollerinden birisi, cinselliği ve çıplaklığı tabu olmaktan çıkarmak ve toplumun cinsellikle ilgili ahlaki yargılarını eleştirmektir. Çıplaklık canlıların doğal durumu olmasına karşın toplumlarda her zaman utanılan ve hatta yasaklanan bir durum olmuştur. Günümüzde kişi, toplumda tabu olarak görülen çıplaklık ve cinselliği yaşama ihtiyacını, teknoloji sayesinde sanal olarak gidermek yoluna başvurmaktadır. Sanat eserlerinin karakteristiklerinden biri yerleşik ahlaki değerlere karşı çıkmaktır. Manet'nin“Kırda Kahvaltı”sı ve“Olympia”sı, Michelangelo'nun“Son Yargı”sı, Gustave Courbet'nin“Dünyanın Merkezi”ve bunlar gibi birçok yapıt ahlaki değerlere karşı çıkma ve bu değerleri yıkma yolunda birer kilometre taşı oluşturmuşlardır. Geleneklerin, göreneklerin ve dinin oluşturduğu ahlak kuradan savaşların ortaya çıkmasına engel olamamışlardır. Savaşlar milyonlarca insana ölüm, ıstırap ve sıkıntıyı beraberinde getirirken aynı zamanda ahlaki değerlerin tamamen yitirildiği dönemler olarak da tarihteki yerlerini almışlardır. Resimde Ahlakdışılık işlenirken, soyut bir kavram olan ahlak, soyut biçimlerle, renk lekeleri ve çizgisel tatlardan oluşan kompozisyonlarla çözümlenmiştir. Anlatımı güçlendirmek için yer yer figür soyutlamaları kullanılmıştır. Çalışma kapsamındaki eserlerde, ahlak olgusu“cinsellik”ve“savaş”başlıklı iki kavram altında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Morality is a basic field of social conscious that regulates the human behaviour in an upper structure. As the societies develop moral pirinciples of the society also changed in accordance with the neccecities of their era. Nudity is the prime symbol of immorality regarding the customs and moral restrictions of society. One of the roles of art in its relation with sexuality is to displace it from being a taboo and to criticize the moral judgement of society about sexuality. Though nudity is the natural state of the living beings, it has been always considered as shameful and therefore forbidden. Nowadays, individuals bypass their need for practicing nudity and sexuality which are cosidered as taboos of society, virtually, by use of technology. One of the characteristics of art is to stand aganist the accustomed moral values. Manet's“Dejeuner sur Pherbe”and“Olympia”, Michelangelo's“The last judgement”, Gustave Courbet's The Center of the World" and many other similar works of art occured to be milestones of not only standing against the moral values but also demolishing them. Moral pirinciples which are set by tradition, customs and religon couldn't obstruct emerged wars. Besides bringing death, sorrow and distress to millions of people, wars took their part in history as times which moral values are totaly lost. While studying immorality in paintings, the abstract concept of morality is reflected by compositions, made of abstract shapes, color spots and tasty straches., in order to strenghten the plot, works were embodied by figure abstractions in some occasions. In content of this study, the concept of morality is taken up under two topics which are sexuaM^ and war.