Seyahat işletmelerinde örgüt kültürü, örgütsel yaratıcılık ve örgütsel performans ilişkisi
Relationship between organizational culture, organizational creativity and organizational performance in travel businesses
  1. Tez No: 662430
  2. Yazar: FATİH EKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Örgütlerin ortak değerlerinin bir çatı altında toplanmalarına, işgörenlerin bir takım olarak ilerlemelerine ve örgüte olan bağlılıklarını faaliyetlerine yansıtmalarına olanak sağlayan örgüt kültürü, sürekli gelişen ve değişen rekabet koşullarına ayak uydurabilme ve pazarda yer bulabilmeleri adına örgütlere öncülük eden unsurlardan bir tanesidir. Dolayısı ile örgüt değerlerinin ortaya çıkmasında ve örgütün hedeflerini gerçekleştirme noktasında, insan sermayesi büyük önem taşımaktadır. İnsan odaklı bir yaklaşımla oluşturulan örgüt kültürü, işgörenlerine fikirlerinde yaratıcı olmaya teşvik edici nitelikte olması gerekmektedir. Örgüt kültürünün teşvik edici bir yapıda olması ve eleştiriye açık, katılımcı bir yaklaşımla yönetilmesi, işgörenlerin yaratıcılıklarını ortaya çıkarmasına olmasına da katkı sağlamaktadır. Bu nedenle, bireylerin yaratıcılığını ortaya çıkarma bağlamında, örgüt kültürü bireylerinin yaratıcılığını ortaya çıkarma noktasında, eleştirel yapıdan çok yapıcı ve destekleyici olmalıdır. Bu tür bir kültür yapısı içinde işgörenlerin yaratıcılıklarının ortaya çıkarılması hem bireysel hem de örgütsel performansın artmasına katkı sağlayacaktır. Bu çalışmada SPSS 22.0 ve AMOS 22.0 kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Ölçeklerin geçerliğinin test edilmesi ve örgüt kültürü, örgütsel performans ve örgütsel yaratıcılık arasındaki ilişki düzeyinin tespit edilmesi amacı ile SPSS programı, örgütsel yaratıcılığın örgüt kültürü ve örgütsel performans arasında bir aracı rol oynayıp oynamadığının tespit edilebilmesi için ise AMOS programı kullanılmıştır. Bu çalışmanın amaçları dâhilinde, örgüt kültürünün örgütsel performans ve örgütsel yaratıcılık; örgütsel yaratıcılığın örgütsel performans üzerindeki etkileri araştırılmış, aralarında pozitif ve anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, örgüt kültürünün örgütsel performans üzerindeki etkisinde örgütsel yaratıcılığın kısmi aracılık rolü oynadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organization culture that allows to the organizations to gather their shared values under single roof, to workmen to proceed as a team and enable them to project their commitment to organization onto their activities, is one of the elements that leads the organizations to keep pace with constantly developing and changing conditions of competition and to find a place in the market. Hence, human capital has a great importance on revealing organization's values and achieving their goals. People oriented organization culture must encourage the workmen to be creative about their ideas. Organization culture having an incentive structure, being managed in a participatory approach which is open to criticism, enables workmen to reveal their creativity. Therefore, within the context of revealing creativity of the individuals, the organization culture must be constructive and supportive. Revealing the creativities of workmen working in such labor culture will contribute to increase both individual and organizational performance. In this study, data are analyzed using SPSS 22.0 and AMOS 22.0 software. SPSS was used to ascertain the validity of the scales, the relationship level among the organization culture, organizational performance and organizational creativity, on the other hand, AMOS was used to identify whether organizational creativity plays intermediary role between organization culture and organizational performance. Within the goals of this study, the effects of organization culture on organizational performance and organizational creativity, and effects of organizational creativity on organizational performance have been searched. It's been determined that there is a positive and meaningful relationship between them. Besides, It's been revealed that organizational creativity plays partial intermediary role on organization culture's effect on organizational performance.