İşletmelerin uluslararasılaşma sürecinde değişen örgüt yapısının iş tatmini, örgüt kültürü ve yaratıcılığa etkisi: Türkiye'deki uluslararası işletmeler üzerine bir araştırma
The effect of changing organizational structure during the internationalization process of businesses on job satisfaction, organizational culture and creativity: a research on international businesses in Turkey
- Tez No: 880508
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN YOLAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, İşletme, International Trade, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı, uluslararasılaşma sürecinde değişen örgüt yapısı ile iş tatmini, örgüt kültürü ve yaratıcılık arasındaki ilişkinin açıklanmasıdır. Araştırmanın katılımcılarını, Türkiye genelinde uluslararası şubesi bulunan şirketin çalışanları oluşturmaktadır. Veriler kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak 308 kişiden anket yöntemiyle toplanmıştır. Araştırmanın veri analizinde SPSS 26 ve AMOS 24 programları kullanılmıştır. Hipotezlerin test edilmesinde ise Hayes (2018) tarafından geliştirilen Process Macro eklentisinden faydalanılmıştır. Elde edilen bulgular örgüt yapısının iş tatmini, örgüt kültürü ve yaratıcılıkla pozitif ve anlamlı bir ilişkisinin olduğunu ve aynı zamanda örgüt kültürü ve yaratıcılığın örgüt yapısının iş tatmini üzerindeki etkisine aracılık ettiğini göstermiştir. Bu bulgulara göre sonuçlar literatür kapsamında tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to explain the relationship between the changing organizational structure in the process of internationalization and job satisfaction, organizational culture and creativity. The participants of the research are the employees of the company that has international branches throughout Türkiye. Data was collected by survey method from 308 people using convenience sampling method. SPSS 26 and AMOS 24 programs were used in the data analysis of the research. The Process Macro plugin developed by Hayes (2018) was used to test the hypotheses. The findings showed that organizational structure has a positive and significant relationship with job satisfaction, organizational culture and creativity, and at the same time, organizational culture and creativity mediate the effect of organizational structure on job satisfaction. According to these findings, the results were discussed within the scope of the literature and suggestions were made.