Jandarma Okullar Komutanlığı bünyesinde yapılan trafik konulu hizmetiçi eğitim etkinliklerine katılan personelin ve eğiticilerin, etkinliklerine ilişkin görüşleri
The Ideas of the personnel and instructors who participate in the in-seervices training activities related to the traffic arranged by Gendarme Schools Command
- Tez No: 100383
- Danışmanlar: DOÇ.DR. Ş. ŞULE ERÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
11 ÖZET Bu araştırmada, Türkiye'nin en büyük problemlerinden biri olan trafik sorunuyla ilgili, Jandarma Genel Komutanlığı hizmetiçi eğitim etkinliklerine katılan personelin ve eğiticilerin, trafik konulu hizmetiçi eğitim etkinliklerine ilişkin görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın evreni, 2001 yılında Jandarma Okullar Komutanlığı'nda uygulanan bütün trafik konulu hizmetiçi eğitimlere katılan personeldir, örneklemi, 12 eğitici ve 75 uzman jandarma çavuş oluşturmuştur. Örneklemin seçimi random yöntemle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, anket tekniği uygulanmış, araştırma ankete dayalı veriler üzerinden yürütülmüştür. Uzman Jandarma Çavuşların ve eğiticilerin görüşlerini belirlemek için aritmetik ortalama kullanılmış, görüşleri arasında fark olup olmadığı Khi-kare testi ile test edilmiştir. Elde edilen bulguların sonuçları aşağıda maddeler şeklinde özetlenmiştir: 1. Uzman jandarmaların büyük bir kısmı hizmetiçi eğitim faaliyeti öncesi trafik hizmetlerinde trafik hizmetlerinde çalışmamıştır. 2. Trafik hizmetlerinde çalışabilmek için hizmetiçi eğitim faaliyetleri gereklidir. 3. Eğiticilerin alan bilgileri yeterli görülmektedir.Ill 4. Eğitim süresiyle ilgili görüş farklılıkları vardır. Kursiyerlerin büyük çoğunluğu süreyi yeterli bulurken, eğiticilerin bir kısmı aynı kanaatte değildir. 5. İşlenen konuların içeriği trafik hizmetlerinin etkin olarak yürütülmesi açısından yeterlidir. 6. Eğitim mekanı uygun, kullanılan araç gereç yeterlidir. 7. Eğitimin yapıldığı yer ulaşım imkanları açısından problemlidir. 8. Eğitim süresince kursiyerler arasında bilgi paylaşımı yeterince gerçekleştirilememiştir. 9. Eğitim sürecinde, uzman jandarmalara kurumun beklentilerinin neler olduğu aktarılabilmiştir. 10. Sınav şekli ve değerlendirmeler uygundur. Bu sonuçlara göre getirilen öneriler özetle şu şekildedir: Hizmetiçi eğitimin eğitim programı yeniden incelenmeli, lüzumsuz konular yerine uygulamaya yönelik konular eklenmeli, okulda verilen trafik eğitimi yeniden düzenlenmeli, etkinliği artırılmalı, ulaşım imkanları yeniden gözden geçirilmeli, kursiyerlerin kurs yerinde istihdam edilmeleri imkanlar dahilinde sağlanmalı, hizmetiçi eğitime katılanların, eğitim sonrası uygulamadaki başarıları ve hataları ile ilgili birliklerden sürekli dönüt almak gerekir. Bu sayede gelecekte uygulanacak eğitimler için düzenlemeler sağlanabilir. E=J fuu "S gî= es? b-
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, the ideas of the personnel and instructors about the in- service training activities that are organized by the General Command of Gendarme has been tried to determine. The population of the research is the staff who participates in all in- service training activities that are organized by The Gendarme Schools Command and are based on traffic. The sample group comprises 12 instructors and 75 specialist gendarmeries. Selection of the sample group has been done by means of random method. The questionnaire technique has been applicated and this study has been performed on the data which is obtained through the questionnaire. The arithmetic average has been used to determine the ideas of instructors and the specialist gendarmeries. The differences between the ideas have been tested with“Chi-Square”test. The results of the assessment can be summarized as follows: 1. Most of the specialist gendarmeries haven't worked in traffic services before in-service training activity. 2. The in-service training necessary for working in traffic service. 3. It has been observed that the professional knowledge of the instructors is sufficient.4. There are differences of idea about the training period. While most of the specialist gendarmeries think that the period is enough, some of the instructors don't agree them. 5. The content of the subjects are sufficient to carry out traffic services effectively. 6. The place of training is appropriate; the materials used in training are sufficient. 7. The place in which the training is organized has traffic problems. 8. During the period of the in-service training, sharing knowledge can't be realized sufficiently among the specialist gendarmeries. 9. During the training, expectations of the association have been quoted to the specialist gendarmeries. 10. The type of examination and evaluation is appropriate. According to these results, suggestions can be summarized as follows: The training programmed must be examined, the practical subjects must be added instead of unnecessary ones, the traffic training must be re organized and increased its effectiveness, transportation conditions must be looked over, if it is possible, association must provide a place to stay. The association must be informed about the mistakes of success of the specialist gendarmeries who participated in-service training activities. So, some regulations can be easily made according to this information for future in- service training activities.