Kalkınmanın dış finansman kaynağı olarak 'dış borç sorunu'
Foreign debt problem as a finance of development
- Tez No: 144269
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN MIHÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Dünya ekonomisi 1970'li yıllarda başlayan bir bunalım yaşamaktadır. Bu bunalımın bazı nedenleri bulunmakladır. Bu nedenler arasında baş sırayı petrol fiyatlarındaki yükseliş almaktadır. Bunun yanı sıra, İkinci Dünya savaşıyla birlikte temeli atılmış olan Bretton Woods sisteminin çökmesi de, yaşanan bunalımın bir nedeni olarak gösterilebilmektedir. Yaşanan bu bunalım birçok ülkenin kalkınma sürecini olumsuz yönde etkilemiştir. İktisat biliminin alt disiplini olarak kabul edilen Kalkınma iktisadı, az gelişmiş ülkelerin bu gibi sorunlarıyla ilgilenmiştir. Kuruluşu daha eskilere dayanan bu alt disiplin ülkeler için önemli bir olgu haline gelmeye başlamıştır. Dünya ekonomisindeki son dönem gelişmelerden en geniş ölçüde az gelişmiş ülkeler etkilenmiştir. Bu ülkelerin cari açıkları hızla büyümüş ve borçlanma Avrupa Para Piyasalarından sağlanmıştır. 1960'lı yıllarda olduğu gibi resmi kanaldan borçlanma, yani IMF benzeri kuruluşların vasıtasıyla para alımı devre dışı hale getirilmiştir. Söz konusu para piyasaları ise OPEC ülkeleri tarafından beslenmiştir. Bu durum OPEC ülkelerinin elinde bulundurdukları paraların dolaşıma sokulmasıyla gerçekleşmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde kalkınmanın finansmanı sorunu üzerinde durulmuş; iç ve dış finansman kaynaklarına odaklanılmıştır. Çeşitli toplumsal yapılar içerisinde, kalkınmanın finansmanındaki kaynakların değişimine göz atılmış ve araştırmamızın temelini oluşturacak bir yapı çerçevesinde konu analiz edilmiştir. Buna ilaveten, iç ve dış finansman kaynaklarının her birinin ayrı ayrı avantaj ve dezavantajları gözler önüne serilmeye çalışılmıştır. Araştırmamızın ikinci bölümünde dış borç sorununun tanımı, nedenleri, göstergeleri, sürdürülebilirliği, sonuçları ve global ekonomik etkileri incelenmiştir. Üçüncü bölümde global dış borç sorununun tarihsel gelişimi, krizin nedenleri ve bu soruna çözüm arayışları üzerine odaklanılmıştır. Dördüncü bölümde Türkiye Cumhuriyeti'ndeki dış borç sorunu tarihsel bir perspektifle ele alınmış; beşinciIll bölümde ise, borç yönetimi konusu Türkiye örneğinde incelenmiştir. Son bölüm dış borç sorunu üzerine değerlendirme ve önerilere ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In 1970's, there was a recession in the world economy. There were many reasons of this recession such as increasing in petrolium prices and the collapse of the Bretton Woods System. This recession badly affected the development of many countries. Development Economics, which is accepted as the sub-branch of science of economics, dealt with these problems of under-developed countries and also became an important phenomenia for these countries. The third-world countries gained benefit from the new developments in the world economy. The current deficit was highly increased of these countries and debting was provided from the European Money Markets. In 1960's, financial institutions like IMF was ignored in order to enhance money market by the OPEC countries and the circulation of money in the OPEC countries helped to this enhancement. In the first part of the study, the problem of the financing development was analysed; and focused on the internal and external financing sources. The exchange of the financial sources in various social institutions was regarded with respect to the advantages and disadvantages. In the second part of the study, the definition, reasons, implementations, contunuity, causes and the global economic impacts of foreign debt was analysed. In the third part, the historical development of the global foreign debt problem, the reasons of the crise and attempts to solve this problem are examined. The problem of foreign debt in Turkey was analysed in a historical context in the fourth part. In the fifth part, the management of foreign debt in the Turkish case was widely examined, in the last part, evaluations and proposals about foreign debt was given.