Yaşar Nabi Nayır hayatı-sanatı-eserleri
Yaşar Nabi Nayır life-art-writings
- Tez No: 144283
- Danışmanlar: DR. GONCA GÖKALP-ALPASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 478
Özet
ÖZET Yaşar Nabi Nayır, 1908 yılında Üsküp'te doğmuştur. Sanat hayatına şiir yazarak başlayan Yaşar Nabi Nayır' in ilk ciddi şiiri Servet-i Fünun dergisinde yayınlanır. 1928 yılında altı arkadaşıyla kurduğu Yedi Meşale topluluğu Yaşar Nabi Nayır' in edebiyat dünyasında tanınmasını sağlar. Yedi Meşale topluluğu sekiz ay sonra dağılır. Yaşar Nabi bundan sonra çeşitli dergi ve gazetelerde yazmaya devam eder. 1929 yılında ilk şiir kitabı olan Kahramanlar, 1931 yılında Onar Mısra ve daha sonra da Mesafeler basılır. Yaşar Nabi, 1936 yılından sonra şiir yazmayı bırakır. Yaşar Nabi Nayır, şiirden başka roman, tiyatro ve hikâye de yazmıştır. Romanian Bir Kadm Söylüyor 1931 'de, Âdem ve Havva 1932 yılında basılır. Muzaffer Reşit ismiyle 1949 yılında bir de gençlik romanı yazar. 1935 yılında basılan iki hikâye kitabı vardır, fakat her iki kitapta da aynı hikâyeler yer alır. Kitapların isimi Bu da Bir Hikâyedir ve Sevi Çıkmazı'dır. Yaşar Nabi Nayır dört tane de tiyatro yazar. Mete 1932'de; Beş Devir, inkılâp Çocukları ve Köyün Namusu 1933 yılında basılır. Yaşar Nabi Nayır 15 Temmuz 1933 tarihinde Varlık isimli dergiyi çıkarmaya başlar. Bu onun hayatında bir dönüm noktasıdır. Çünkü Yaşar Nabi, kültür hayatımızdaki asıl başarısını yayıncı olarak sağlar. Varlık' ı 48 yıl boyunca çıkarır ve bu dergi edebiyat dünyamıza pek çok ismi kazandırır. Özellikle Anadolu'nun kültürel gelişimine yardımcı olur. Yaşar Nabi NAyır, bu dergi dışmda 1966-1969 yıllan arasında Dünyaya Açılan Pencere Cep Dergisini ve 1950 yılında çok kısa bir süre de olsa Meydan isimli siyasî mizah dergisini çıkarır. Yaşar Nabi Nayır2ın yayıncı olarak bir başka başansı da 1946 yılında kurduğu Varlık Yayınevi ile yaptıklandır. Yayınevi pek çok seçkin kitabı, ucuz olarak halka ulaştırarak toplumumuza büyük bir hizmette bulunmuştur.11 Yaşar Nabi Nayır, özellikle Varlık dergisinde yazdığı yazılarda sanat, edebiyat ve toplumla ilgili konulan ele alır. Bu yazılarda toplumumuzun bu alanlarda geçirdiği değişiklikleri izlemek mümkündür. Yazılar bu açıdan kaynak niteliği taşımaktadır. Yaşar Nabi Nayır, pek çok sayıda çeviri de yapmıştır. Çevirileri özellikle Ranait Istrati isimli yazarın ülkemizde tanınmasını ve sevilmesini sağlar. Ayrıca Yaşar Nabi incelemeler yapmış ve antolojiler de hazırlamıştır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY Yaşar Nabi Nayır was born in Uskup in 1908. He started his art career by writing poems and his first significant poem was published on a magazine called Servet-i Fünun. Yedi Meşale which he set up with his six friends in 1928 led him to be known in literature world. Eight mounths later, the members of Yedi Meşale separated from each other. After this event, Yaşar Nabi Nayır, went of writing for various newspaper and magazines. His first poem book entitled Kahramanlar was published in 1929 and Onar Mısra was published in 1931, later Mesafeler was published. He gave up writing poem after 1936. Yaşar Nabi Nayır, wrote novels, plays and stories apart from poems. His novel entitled Bir Kadın Söylüyor was published in 1931 and Adem ve Hawa was published in 1932. There were two books that were published by Yaşar Nabi Nayır in 1935. However, both boks included the same stories. The names of the boks were Bu da Bir Hikâyedir and Sevi Çıkmazı. He wrote four plays. Mete was published in 1932 and 1933 Beş Devir, İnkılâp Çocukları, Köyün Namusu were published. Yaşar Nabi Nayır started to publish the magazine called Varlık on July 15 1933. This was a turning point in his life because he gained his main sucsess in cultural life as a publisher. The magazine which he published during fortyeight years, Varlık, added a lot of writers and poets to the literature world and it helped especially the cultural improvement of Anatolia. Apart from this magazine, he published Dünyaya Açılan Pencere Cep Dergisi between 1966 and 1969, also he published a political homour magazine called Meydan in 1950 during a short period. Yaşar Nabi Nayir's another sucsess as a publisher was the things he did through Varlık Publications which he set up in 1946. Varlık Publications served our society by providing the public with a lot of qualified books less than their costs.IV Yaşar Nabi Nayır dealt with especially art, literature and social issues in his essays on Varlık magazine. It is possible to observe the changes that our society experienced in the above mentioned fields. Yaşar Nabi Nayır translated a lot of texts. His translations led a writer called Panait Istrati to be known and loved in our country. Also, Nayır, prepared antologies.