Özker Yaşın: Hayatı-eserleri-sanatı
The life, the work, the art of Özker Yaşın
  1. Tez No: 302305
  2. Yazar: TAYLAN ABİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL PARLATIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
Özker Yaşın Hayatı-Eserleri-Sanatı adlı doktora çalışmasında; Türk Edebiyatı'nda eserleriyle ünlenmiş Kıbrıs Türk şair ve yazarlarından Özker Yaşın'ın hayatı, sanat anlayışı, Kıbrıs ve Türkiye'deki edebiyat çevrelerindeki yeri ve eserlerinin edebiyat bilimi çerçevesinde incelenmesi yer almaktadır.Özker Yaşın Hayatı-Eserleri-Sanatı adlı bu çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Özker Yaşın'ın hayatı (aile, sosyal çevre, eğitim, meslek vs.), hayatıyla ilgili hususların sanat hayatına yansımaları hakkında bilgi verilmektedir.Çalışmanın ikinci bölümünde, Özker Yaşın'ın Edebî Kişiliği başlığı adı altında; edebiyatla tanışması, etkilendiği kaynaklar, edebiyat dünyasına girişi, Varlık Dergisi ve Yaşar Nabi Nayır'ın sanat hayatındaki önemi ile kitaplarının yayınlanma macerası alt başlıkları edebiyat biliminin araştırma yöntem ve teknikleriyle irdelenmektedir.Üçüncü bölümde eserlerin; şiir, roman ve tiyatro kitaplarının ve dergilerde yayımlanmış dört adet hikâyenin bilimsel incelemesi yer alır. Bu inceleme sonucunda varılan değerlendirmeler, edebî türlerin yapılarına uygun olarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This postgraduate study named ?The Life, The Work, The Art of Özker Yaşın? includes, the life of well known Cypriot poet and writer Özker Yaşın, his concept of art, his influence over Turkish and Cyprus literature and observations about his literary work.This article consist of three sections. The first section gives information about Özker Yaşın?s life (his family, social and profession life, academic career) and the reflections of his life to his work.Second section explicates, how he meets with literary world and participates in it, the Works he influenced by, his studies of art journal ?Varlık? and his puplishes about the importance of Yaşar Nabi Nayır in his art, with respect to literary fechnicues, under the title Özker Yaşın?s literary concepts.Third section examines, his poetry, nevel and drama boks and his previously puplished four other novelettes. Evaluations based on these examinations are issued according to literary contexts of those works.