Prekarya çalışma koşullarının kadın ev işçileri üzerindeki etkileri
Effects of precarious working conditions on female domestic workers
  1. Tez No: 908478
  2. Yazar: EMİNE KATIRCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TAYFUN AMMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Prekarya, modern iş gücü piyasasında belirsiz, güvencesiz ve düşük ücretli işlerde çalışan bireyleri tanımlamak için kullanılan bir kavramdır. Kadın ev işçileri ise; ev içi temizlik, çocuk bakımı, yaşlı bakımı ve yemek gibi hizmetleri sağlayan bireylerdir. Kadın ev işçileri, prekaryanın en belirgin örneklerinden birini oluşturmaktadır, prekaryanın temel özellikleri olan güvencesizlik, düşük ücretler ve sosyal haklardan yoksunluk, kadın ev işçilerinin çalışma koşullarını da tanımlamaktadır. Bu çalışmada, kadın ev işçilerinin prekarya kategorisine dahil olma durumları ve bu bağlamda yaşadıkları sosyal, ekonomik ve iş güvenliği sorunları incelenmiştir. Araştırma, kadın ev işçilerinin çalışma koşullarının ve yaşadıkları zorlukların anlaşılmasına odaklanmaktadır. Kadın ev işçilerinin prekarya kategorisinde yer aldığı ve işlerinden kaynaklı olarak güvencesizlik, ücret anlaşmazlıkları, belirsiz iş koşulları, gelecek endişeleri ve emeklilik endişeleri gibi bir dizi sorunla karşılaştıkları görülmüştür. Nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılarak gerçekleştirilen bu çalışmada, 8 kadın ev işçisi ile yapılan görüşmelerden elde edilen veriler içerik analizi ve tematik analiz yöntemleriyle analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları, kadın ev işçilerinin prekarya koşullarında çalışmanın getirdiği zorluklara ve güvencesizliklere dikkat çekmekledir. Kadın ev işçilerinin karşılaştığı zorluklar, prekarya kavramının kadın işgücü üzerindeki etkilerini derinlemesine anlamamıza yardımcı olmaktadır. Çalışmanın sonuçları, kadın ev işçilerinin prekarya koşullarında çalışmanın hem sosyal hem de ekonomik açıdan zorlayıcı olduğunu ortaya koymuştur. Bu durum, kadın ev işçilerinin yaşadığı güvencesizlik ve belirsizlik hissiyatını artırmakta ve gelecekleri konusunda endişelenmelerine neden olmaktadır. Kadın ev işçilerinin çalışma koşullarını iyileştirmek ve sosyal güvence sağlamak için politika önerileri geliştirmeye yönelik bir zemin oluşturabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Precarity is a concept used to describe individuals working in uncertain, insecure, and low-wage jobs within the modern labor market. Female domestic workers are individuals who provide services such as house cleaning, child care, elderly care, and cooking. Female domestic workers represent one of the most prominent examples of precarity, with their working conditions characterized by insecurity, low wages, and lack of social rights, which are fundamental aspects of precarity. This study examines the extent to which female domestic workers fall into the category of precarity and the social, economic, and job security issues they face in this context. The research focuses on understanding the working conditions and difficulties experienced by female domestic workers. It has been observed that female domestic workers encounter a range of issues including insecurity, wage disputes, unclear job conditions, future anxieties, and retirement concerns as a result of their work. Using qualitative research methods, specifically semi-structured interviews, this study analyzed data obtained from interviews with 8 female domestic workers through content analysis and thematic analysis techniques. The findings of the research highlight the difficulties and insecurities associated with working under precarious conditions. The challenges faced by female domestic workers provide deeper insights into the impact of the concept of precarity on the female workforce. The results of the study reveal that working under precarity conditions is both socially and economically challenging for female domestic workers. This situation exacerbates their sense of insecurity and uncertainty, leading to concerns about their future. The study establishes a basis for developing policy recommendations aimed at improving the working conditions of female domestic workers and ensuring social security