Disiplinlerarası öğretim yaklaşımına ilişkin durum çalışması
A Case study about inerdisciplinary teaching approach
- Tez No: 144338
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
11 ÖZET Disiplinlerarası öğretme yaklaşımının incelendiği bu araştırmada yaklaşım eğitim programının öğelerinden olan hedefler, eğitim durumları ve sınama durumlarını temel alarak alan yazın taraması ile incelenmiştir. Yaklaşımın örnek bir uygulamasının gerçekleştirildiği çalışmada nitel ve nicel yöntemler bir arada kullanılmıştır. Uygulama özel bir lisede 10. sınıf öğretmenleri, öğrencileri ve velileriyle birlikte yürütülmüştür, öğrencilerin disiplinlerarası öğretme yaklaşımı çerçevesinde hazırladıkları projelerin mantıksal düşünme becerilerine etkisinin de araştırıldığı çalışmada Roadrankka, Yeany ve Padilla (1982) tarafından geliştirilen Mantıksal Düşünme Grup Testi (Group Assessment of Logical Thinking) kullanılmıştır. Çalışma farklı disiplinlerden öğretmenlerle birlikte yürütülmüş, sürecin başında öğrenci ve öğretmenlerin, sürecin sonunda ise öğrenci, öğretmen ve velilerin görüşleri alınmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler kodlama ve frekans alma yoluyla analiz edilmiştir. Ayrıca süreç boyunca araştırmacı aktif biçimde uygulamaya katılmış ve uygulamaya ilişkin gözlem yapmıştır. Sürecin başında ve sonunda uygulanan mantıksal düşünme grup testi sonuçlan gerçekleştirilen uygulamanın öğrencilerin mantıksal düşünme becerilerini olumlu yönde etkilediğini işaret etmektedir, öğretmen, öğrenci ve velilerle yapılan görüşmeler sonunda yaklaşımın öğrencilerde kavramsal bağıntı kurma, öğrendiklerini transfer etme, problem çözme, dili etkin kullanma, bilgisayar kullanma ve bilimsel çalışma yapma becerilerini olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin görüşleri incelendiğinde yaklaşımın uygulanmasının zümreler arası işbirliğini arttırdığı, disiplinlerarası problemıu durumları Özerine kurgulanan derslerin ve proje çalışmalarının öğretmenler ve öğrenciler için daha zevkli geçtiğinin ifade edildiği görülmüştür. Araştırmaya ilişkin öğrenci görüşleri uygulamanın öğrencilerde bilimsel çalışma ve araştırma yapma isteğini arttırdığını, farklı disiplinlerle bağlantı kurularak hazırlanan projelerin öğrencilerde, küresel düşünme ve kendine güven duygusunu geliştirdiğini vurgulamaktadır. Araştırma sonunda elde edilen veli görüşleri ise uygulama sonucunda öğrencilerin bilimsel çalışmalara katılma isteğinin arttığı, kendini ifade becerilerinin olumlu yönde geliştiği yönündedir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this research, interdisciplinary teaching approach has been studied and it has been analysed by article search based on goals belonging to factors of teaching, learning situations and testing situations.. Through the study in which a sample application of the approach has been carried out qualitative methods have been used together. The application has been carried out at a private school together with 10 th grade students, their teachers and parents. In the study, through which the effects of the students' projects, prepared in the frame of interdisciplinary teaching approach on logical thinkig skills have also been researched, GALT (developed by Kodranka, Yeany and Padilla in 1982) has been used. The study has been carried out with the teachers from different disciplines and at the begining of the progress, the views of the students and teachers have been taken, whereas at the end of the study the views of the students, teachers and parents have been taken. The data obtained from the meetings have been analysed through coding and frequency. Besides, during the process the researcher has participated in the application actively, making observations as to the application. The results of the GALT test, applied both at the begining and at the end of the process, has pointed out that the application has affected the logical thinking ağabeylities in a positive way. At the end of the interviews made with the teachers, students and parents, it has been concluded that the approach has positively affected the students in conceptual correlation, in transfering their acquisition, in problem solving, in using the language fluently, in using the computer and in scientific studies.When the teachers' views have been evaluated, it can clearly be seen that the application of the approach has developed the cooperation among the groups. Moreover, it has been proved that owing to the approach, the lessons set up on interdisciplinary problems have been far more beneficial and enjoyable both for the teachers and students. Students' views as to the research have proved that the application has developed the enthusiasm for scientific studies among students. It has also been concluded that tje projects prepared with different diciplines have developed the self-confidence among student and have enabled them to have global thinking. Last but not least, the parents' views obtained through the research have shown that the application has contributed to the students' enthusiasm towards scientific studies and it has aided the students in asserting themselves confidently.