Türk dünyasında dil birliğine yönelik yapılan terim çalışmaları ve eski Türkçe temelinde terminoloji oluşturma imkanları
Terminology studies for language union in the Turkic world and possibilities of forming terminology based on old Turkic
  1. Tez No: 966080
  2. Yazar: SÜLEYMAN METE DİKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Lehçeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Türk Dünyasında Dil Birliğine Yönelik Yapılan Terim Çalışmaları ve Eski Türkçe Temelinde Terminoloji Oluşturma İmkanları adlı bu tez, Türk Dünyasında ortak terim sorununa karşı Eski Türkçenin kullanılabileceği fikrini, ortak adbilim terimleri örneği üzerinden tartışmaktadır. Bu kapsamda 34 terim Eski Türkçe temelinde yeniden düzenlenmiştir. Tez giriş, üç bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın amacı, yöntemi, sınırlılıkları belirtilmiş ve literatür özeti kısmında ise konuyla alakalı çalışmalarla beraber yararlanılan kaynaklar hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde terimbilimin ne olduğu tartışılmış ve terimbilimin tarihçesine dair bilgiler verilmiştir. Ek olarak yine bu bölümde tarihten örneklerle terim çalışmalarının nasıl gerçekleştirildiğine dair bilgiler de aktarılmıştır. İkinci bölümde Eski Türkçenin nasıl terim dili olabileceğine dair bilgiler verilirken, bu meselede çıkabilecek sorunlar da ele alınmıştır. Üçüncü bölümde bahsi geçen adbilim terimleri, Eski Türkçe temelinde yeniden oluşturulmuştur. Sonuç bölümünde ise tezde önerilen terimler üzerinden genel bir değerlendirme yapılmış, gelecekte yazılacak çalışmalar için fikirler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled“Terminology Studies for Language Union in the Turkic World and Possibilities of Forming Terminology Based on Old Turkic”, discusses the idea that Old Turkic can serve as a solution to the problem of inconsistent terminology across the Turkic World. This argument is explored through the example of basic onomastic terminology. Within this framework, 34 terms have been restructured based on Old Turkic roots. The thesis consists of an introduction, three main chapters, and a conclusion. In the introduction, the aim, methodology, and limitations of the study are explained. A literature review presents previous relevant studies and provides information on the sources used. The first chapter discusses what terminology and the science of terminology are, and provides a historical overview of terminological work. Additionally, historical examples are given to show how terminological activities have been carried out in different contexts throughout time. The second chapter focuses on how Old Turkic could be utilized as a language of terminology. It also addresses possible challenges and limitations that may arise in this context. In the introduction of the third chapter, the onomastic terms mentioned are reconstructed based on Old Turkic. In the conclusion, a general evaluation is made through the terms proposed in the thesis, and suggestions for future studies are provided.