Turgur Özal hükümetleri döneminde (1983-1989) yönetiminde siyasallaşma
Politicisation in the Turkish administration during the Turgut Özal Governments (1983-1989)
  1. Tez No: 144380
  2. Yazar: ASLI SÖZERİ
  3. Danışmanlar: DR. UĞUR ÖMÜRGÖNÜLŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Siyasal iktidar bürokrasi ilişkisinin en hassas noktasını oluşturan yönetimde siyasallaşma olgusu aynı zamanda bu iki organ arasındaki dengenin oluşumunda da önemli rol oynamaktadır. Esas olarak, siyasal iktidarın bürokrasiyi denetimi altına alması kaygısından ortaya çıkan yönetimde siyasallaşma, uygulamada siyasal iktidarın bürokrasinin üst kademelerine yaptığı siyasal nitelikli atamalarla gözle görünür hale gelmektedir. İktidara gelen bütün hükümetlerin sıkça başvurduğu bir yöntem olan siyasal nitelikli atamalar ülkelerin yönetim sistemlerinin işleyişini etkilemesi sebebiyle kamuoyunda olduğu kadar akademik çevrelerde de sıkça ele alınan bir konudur. Bu nedenle, bu tezde, 1980 sonrasında uygulamaya geçirilen yeni kamu işletmeciliği ilkeleri ve bu ilkelerin Özal Hükümetleri dönemindeki (1983- 1989) uygulamalarının yönetimde siyasallaşmaya yansımalarının ortaya konması amaçlanmıştır. Özal Hükümetleri döneminde bürokraside siyasallaşmayı anlayabilmek amacıyla öncelikli olarak yönetimde siyasallaşmaya neden olan unsurlardan bahsedilmiştir. Daha sonra yönetimde siyasallaşmanın İngiltere ve ABD 'deki tarihsel gelişimi ve bu ülkelerin siyasallaşmayı engellemeye yönelik uygulamaları ele alınmıştır. İngiltere ve ABD'deki gelişmelerin yanı sıra Türkiye'de Özal öncesi dönemde hükümetlerin yönetimde siyasallaşmaya neden olan uygulamaları ve bu uygulamaların bürokratik yapıyı nasıl etkilediği üzerinde durulmuştur. Tezde, ayrıca, Özal döneminde yönetimde siyasallaşmayı daha somut olarak ortaya koymak amacıyla siyasal nitelikli yüksek yönetici atamalarına ilişkin sayısal verilere dayanan sınırlı bir veri değerlendirilmesine de yer verilmiştir. Özal Hükümetleri'nin yeni kamu işletmeciliği ilkeleri çerçevesinde bürokraside gerçekleştirdiği yeniden yapılanma süreci ve bu sürece bağlı olarak ortaya çıkan yönetimde siyasallaşma olgusunun özellikle bu HükümetlerinIll bürokrasinin üst kademelerine yaptığı siyasal nitelikli atamalarla pekiştirildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The politicisation of bureaucracy, which is the most significant elements in the government-bureaucracy relationship, plays a balancing role in the interaction between these two institutions. The emergence of politicisation that stems from the aim of government to take control of bureaucratic mechanism becomes more visible through political appointments to the higher echelons of the bureaucracy by government. Since it affects the functioning of the administrative systems and the administrative understanding of a country, the political appointments as a method applied by the government in power is an issue that is considered as an important issue by the academic circles as well as the public. For this reason, this thesis aims at revealing the impacts of“New Public Management”principles on the politicisation of bureaucracy during the Özal Governments (1983-1989). To comprehend the politicisation of bureaucracy during the Özal Governments, firstly, the elements that cause the politicisation were discussed. Later, the historical development of politicisation of bureaucracy in USA and England and the practices that were adopted by these countries to prevent politicisation were mentioned. In addition to these case studies, the practices that cause politicisation in bureaucracy in pre-Özal period in Turkey and the implications of these practices on the bureaucratic structure were also dealt with. The thesis also includes a limited quantitative data analysis with regard to the political appointments to the upper echelons of the bureaucracy to reveal the politicisation in bureaucracy during the Özal Governments more concretely. In this thesis, the conclusion that the restructuring process that was started by Özal Governments under the title of the New Public Management principles and the politicisation of bureaucracy that emerged in relation to that process become intensive specifically through the political appointments of Özal Governments to the upper echelons of the Turkish bureaucracy was reached.