Soyut dışavurum, simgesel soyut, simgesel figür kombinezonları
  1. Tez No: 26716
  2. Yazar: TANSEL TÜRKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. VEYSEL GÜNAY
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
“Soyut dışavurum, simgesel soyut, simgesel figür kombinezonları”konusu incelenirken, kavram olarak soyut, simgesellik, dışavurum olguları bir bütün içerisinde irdelenmiştir. 'Soyut düşünme mantığı', 20. yüzyılın düşünsel gelişme perspektifine dayandırılarak oluşturulmuştur. Yüzyılın yapısı gereği, sanatçının karşı karşıya bulunduğu seçenekler ortaya konularak, soyutun ve soyut düşünme mantığının ideanın oluşumuna ne gibi bir etki yapabileceği araştırılmıştır. Çağdaş sanatın genel konumu üzerine yapılan incelemede ise daha sonra sözü edilecek olan düşünsel yapı için bir temel hazırlamaya çalışılmıştır. Bu bölümde tutucu eğilimler karşısında birey olarak sanatçı ve sanat kavramlarının bulundukları nokta f ortaya konmaya çalışılmıştır. Yeni sanat kavramı hakkında ise, geleceğe ait göndermeler yapılmıştır. Konu incelenirken, resimlerin ayrı ayrı ele alınmasından çok, genel bir yaklaşımla, bütün resimleri kapsayan bir idea'da buluşulmaya çalışılmıştır. Metin içerisinde, özellikle Motherwell, de Kooning, Pollock, Miro, Klee, Kandinsky gibi ustalarınçeşitli zamanlarda söyledikleri söylemlerle resimler arasında paralellikler kurulmuştur. Bütün metnin, eserlerin tümüne göndermeler yapması, işlerin hepsinin ortak bir idea ile üretilmesinden kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla, ayrı ayrı açıklamalar yoluna gidilmemiştir. Çalışmaların hemen hemen hepsinde birçok teknikler biraraya getirilmiş, (yağlıboya, akrilik, sprey boya: karışık teknik), ancak, çalışmaların düşünsel yanı üzerinde ağırlıklı olarak durulmuştur. 'Adımlar ve problemler', 'seçim sorunu', 'resim yaparken', 'işaretler', 'yaratma süreci üzerine', gibi alt başlıklar ile sorun, ustaların görüşleri de belirtilerek ortaya konulmaya çalışılmıştır. Özellikle ilk dört çalışma raporun çekirdeğini oluşturan resimlerdir. Diğer çalışmaların tümü bu akademik çalışma süresince üretilmiş eserlerdir. Çalışmaların temelini oluşturan, soyut düşünme mantığının sanatsal biçeme kazandırdığı 'idea' kavramı bu raporda incelenmiş, sonuç bölümünde ise, birer kavram içeriği olarak soyut, soyut dışavurum, simgesellik ele alınarak çağın sanatı ile ilgili bir yorum ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
While studying abstract expressionism, symbolical abstraction, symbolical figure, abstraction, symbolism, expressionism have been considered together as a concept. 'The logic of abstract ideational' was established on the basis of the 20 th century- developing perspective of thinking. How abstraction and the logic of abstraction effect the creation of“idea”were searched considering the choice that an artist can encounter in terms of the structure of the century. The basis for an ideational structure which will be put into words later in this report was prepared on overall place of contemporary art. The place of the concept of artist as an individual and art was pointed out against traditional trends in this section of this report. As for the new art concept, there are some attributions to the future. There became a tendency towards an idea covering all the pictures with a general approach rather than a specific one while studying. In this dissertation, there became a parallelism betweenIV the pictures and the talks that great masters like, Motherwell, de Kooning, Pollock, Miro, Klee, Kandinsky, etc., gave at various times. That the whole text has the same attributions to all pictures was due to the fact that all the works are produced with a common idea. For that reason, all the pictures are not necessarily described in details. Many tecniques have been used almost in all works (mixed tecniques), but ideational part of the study was considered primarly. Problem was researched with that subtopics ; 'steps and problems', 'selection problem', 'while drawing', 'symbols', 'creation process'. Especially, first four works are nucleus of this report. Other works are produced in this academic study's process. The concept of idea that abstract ideational gained artistic style is studied in this report and there became a comment on the art of the century considering abstraction as a concept, abstract expressionism and symbolism at the end of this report.