Bir üniversite hastanesinde yatarak tedavi gören hastaların hastane çalışanları ve hastane hizmetlerinden beklentileri ve beklentilerine ilişkin memnuniyet durumlarının değerlendirilmesi
The expectations of the patients staying at a university hospital on the hospital services and its workers and the evaluation of the satisfaction of their expectations
- Tez No: 144411
- Danışmanlar: DR. MUSTAFA İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
-118- BOLÜM VII ÖZET Sağlık alanında kaliteli hizmetin önemli bir göstergesi hizmeti alanların memnuniyet düzeyidir. Memnuniyet düzeylerinin belirlenmesi, hizmet kalitesinin arttırılması ve beklentiler doğrultusunda daha nitelikli hizmet sunulması bakımından önemlidir. Sağlık hizmeti sunumundan memnun kalanlar, gereksinim duyduğunda, yine aynı sağlık hizmeti veren kuruma yönelecektir. Bu araştırma, GÜTF Gazi Hastanesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı (AD) yataklı servisinde yatarak tedavi gören hastaların, hastane çalışanları ve hastane hizmetlerinden beklentileri ve beklentilerine ilişkin memnuniyet durumlarının değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma kapsamına, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji AD yataklı servisi'nde 01.06.2004-30.12.2004 tarihleri arasında yatarak tedavi gören hastalardan, dolaysız olarak kardiyoloji servisine yatan sözel olarak iletişim kurulabilen, görüşmeyi kabul eden ve en az 3 gün süre ile yatarak tedavi gören 100 kişi alınmıştır. Veri toplanmasında Anket Formu kullanılmıştır. Anket Formu, iki aşamada, yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak uygulanmıştır. Birinci aşamada; servise yeni/henüz yatan hastaların, hastane çalışanlarından ve hastane hizmetlerinden beklentileri, ikinci aşamada aynı hastalara taburcu olmadan önce hastane çalışanlarından ve hastane hizmetlerinden memnuniyetleri sorulmuştur.119 Araştırma sonuçlarına göre; * Doktorlardan beklentiler ile memnuniyet durumlarının aynı olmadığını görülmüştür. Doktorlardan memnuniyeti etkileyen en önemli faktörün“bilgilendirmesi”olduğu sonucuna varılmıştır. * Hemşirelerden beklentiler ile memnuniyet durumlarının“güler yüzlü olması”ifadesi dışında aynı olmadığı ve incelenenlerin hemşirelerin“güler yüzlü olması”ile ilgili beklentilerinin karşılandığı görülmüştür. Hemşirelerden memnuniyeti etkileyen en önemli faktörün“güler yüzlü olması”olduğu sonucuna varılmıştır. * Diğer hastane çalışanlarından beklentilerin karşılandığı görülmüştür. Diğer hastane çalışanlarından memnuniyeti etkileyen en önemli faktörün“görevini düzenli yapması”olduğu sonucuna varılmıştır. * Temizlik hizmetlerinden beklentilerin karşılandığını görülmüştür. Temizlik hizmetlerinden memnuniyeti etkileyen en önemli faktörün“tuvaletlerin temiz olması”olduğu sonucuna varılmıştır. * Yemek hizmetlerinden beklentilerin karşılandığını görülmüştür. Yemek hizmetlerinden memnuniyeti etkileyen en önemli faktörün“yemeklerin kaliteli olması”, olduğu sonucuna varılmıştır. Bu araştırma sonuçlarına göre, hastaların hastane çalışanları ve hastane hizmetlerinden genel olarak memnun kaldıkları söylenebilir. Bu sonucun araştırmanın yapıldığı hastanedeki kalite çalışmalarıyla bağlantılı olduğu düşünülmüştür. Ancak hastaların beklentilerinde ilk sırada yer alan faktörlerin memnuniyet durumlarında daha gerilerde yer alması bu durumun irdelenmesi gerektiğini düşündürmektedir. Bu çalışmada bir arada incelenen konuların, daha ayrıntılı bilgi edinmek için ayrı ayrı ve daha ayrıntılı incelenmesi bu durumun nedenlerinin tespiti açısından yararlı olabilir.120- Tüm bu bilgiler çerçevesinde çalışanlara hastanenin kalite politikasına uygun eğitim verilmesi ve çalışanların daha kaliteli hizmet verilmesi doğrultusunda motivasyonunun sağlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
-121 BOLUM VIII SUMMARY One of the indicators for the quality of service in health sector is the level of satisfaction by service takers. The determination of the level of the satisfaction is important for the improvement of the quality of the service and providing more qualified services for the fulfillment of expectations. The ones satisfied with the way health service presented, if they needed, will choose the same institution giving health service. This research has been conducted for the purpose of evaulating as an explanatory study the expectations of patients under medical treatment lying in the bed section of Gazi University Faculty of Medicine, Gazi Hospital Department of Cardiology for hospital personnel and services and the status of their satisfaction concerring their expectations. In the scope of the research, 100 persons under the medical treatment in the bed section of Gazi University Faculty of Medicine, Gazi Hospital Department of Cardiology in the dates between 06.01.2004-12.30.2004 are included. For the data collection, Survey Form is used. Survey Form, in two stages, are conducted using face to face interview technique. According to the results of the research; *lt is seen that the status of expectations and satisfaction from doctors are not the same. It is concluded that the most important factor affecting satisfaction from the doctors is“to be informed”.-122- It is seen that the status of expectations and satisfaction from the nurses having“smile on their faces”and the expectations of the researched are fulfilled. It is concluded that the most important factor affecting satisfaction from the nurses is having“smile on their faces”. It is seen that the expectations from the other hospital personnel are fulfilled. It is concluded that the most important factor affecting satisfaction from the other hospital personnel is“the fulfillment of their duties”. It is seen that the expectations from cleaning services are fulfilled. It is concluded that the most important factor affecting satisfaction with the cleaning services is“keeping toilets clean”. It is seen that the expectations from food services are fulfilled. It is concluded that the most important factor determining is“the quality of food being serviced”. According to the results of the the research, it can be said that the patients are satisfied with hospital personnel and services. It is thought that this result is related to the quality management efforts in the hospital in which the research is conducted. However, it is worried about that difference in the status between the factors creating expectations and the satisfaction of the patients. For this research in order to get further information, examining subjects, which were examined together, separately and in detail may be helpful.-123- Within the framework of all these information, it is suggested that the hospital should train personnel in accordance with the quality policy of itself and maintain personnel be motivated in the direction of quality management