Amlodipin kullanımına bağlı olarak gelişen dişeti büyümelerinin immunohistokimyasal yöntemlerle değerlendirilmesi
Immunohistochemical evaluation of amlodipine induced gingival overgrowth
- Tez No: 144419
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN ÜNSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
-92- ÖZET Amlodipin hipertansiyon ve anjina pektoris tedavisinde geniş kullanım alanına sahip yeni kuşak bir kalsiyum kanal blokörüdür. Uzun süreli amlodipin kullanımına bağlı olarak gelişen yan etkiler sıklıkla vazodilatasyonla ilgilidir ve diğer dihidropridin grubu ilaçlara oranla daha az karşılaşılmaktadır. Amlodipin kullanımının diğer kalsiyum kanal blokörlerinde olduğu gibi dişhekimliği açısından yan etki olarak dişeti büyümesine neden olup olmadığını inceleyen çalışmalarda çelişkili sonuçlar vardır, ilaç kullanımına bağlı olarak gelişen dişeti büyümelerinin patogenezi günümüzde tam olarak aydınlatılamamıştır. Konu ile ilgili çalışmalar bireysel yatkınlık ve ilaca bağlı olarak gelişen immün cevap değişikliklerinin sonucundaki kompleks etkileşimlerin büyümelerin oluşum mekanizmasında önemli role sahip olduğunu bildirmektedir. Myofibroblastlar, tek bir hücre fenotipi içinde düz kas ve fibroblast hücrelerinin özelliklerine sahip genellikle fibroblastlardan farklılaşarak oluşan mezenşimal hücrelerdir. Bu hücrelerin sitokin, kemokin, prostoglandinleri, büyüme faktörleri ve matriks içeriğini sentezleme özellikleriyle enflamasyon, büyüme, tamir ve neoplazilerde önemli role sahip olduğu düşünülmektedir. Düz kas aktin pozitifliği myofibroblastik fenotipin varlığını gösteren en önemli işarettir. Amlodipin kullanımına bağlı dişeti büyümelerinde gelişen hücresel değişiklikleri değerlendirmeyi amaçlayan çalışmamızda, dişeti biyopsileri amlodipin-93- kullanan ve dişeti büyümesi gelişen 20 hasta (R), amiodipin kullanan ancak dişeti büyümesi gözlenmeyen 11 hasta(NR), iltihabi dişeti büyümesi olan sistemik olarak sağlıklı 11 hasta(G) ile sistemik ve periodontal açıdan sağlıklı 11 bireyden elde edilmiştir(S). Hastalardan tedavi öncesi ve sonrası Pi, Gl, CD ve DBİ skorları alınmış, doku kesitleri histopatolojik ve immünohistokimyasal yöntemlerle incelenmiştir. Çalişma sonucunda amiodipin kullanımına bağlı olarak dişeti büyümelerinin gelişebileceği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
-94- SUMMARY Amlodipine is developed to assist in the management of cardiovascular conditions including hypertension and angina pectoris. Chronic usage of this drug can cause vasodilatation as a side effect but this is rare than the other dihydropridines. The findings about amlodipine induced gingival overgrowth has conflicts. The pathogenic mechanism that mediates gingival overgrowth in affected individuals remains undefined. The complex relations due to immun response changes induced by the drug and host susceptibility can play a significant role in that mechanism. Myofibroblasts are distinct cells with characteristics of both smooth muscle cells and fibroblasts. Through their ability to secrete cytokines, chemokines, prostoglandins, growth factors and matrix components they are thought to play critical roles in inflammation, growth, repair and neoplasia. The presence of smooth muscle actin is suggested as the main marker of the myofibroblastic phenotype. The aim of our study is to define cellular changes and their possible relations with amlodipine induced gingival overgrowth. Gingival biopsies were taken from 20 patients with amlodipine-induced gingival overgrowth(R), 1 1 amlodipine user patient having no clinical hyperplasia (NR), patient, 1 1 systemically healthy gingivitis patients who were having inflammatory enlargements (G) and 1 1 systemically and periodontal^ healthy volunters (K). PI, Gl, PD and GOG scores were recorded and-95- biopsies were histopathologically and immunohistochemically examined.