Altı haftalık aerobik egzersizin kandaki eser element düzeyi üzerine etkileri
Effects of 6 weeks aerobic training on blood trace elements of male university students
- Tez No: 144421
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞENEL, PROF. DR. SEVİM ERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
71 6.0ZET Bu araştırma, 6 haftalık aerobik egzersiz programının kandaki eser element (Çinko ve Bakır) düzeyine etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya yaş ortalaması ; 21,67 ± 0,89 yıl olan 12 sağlıklı erkek üniversite öğrencisi gönüllü olarak katıldı.Deneklere; 6 hafta süreyle, haftada 3 gün sıklıkla, % 60-70 şiddetle, 1 saat süreli devamlı koşu (Continuous Running) antrenman programı uygulandı.Program süresince deneklere çinko ve bakırdan arındırılmış özel bir beslenme programı uygulanarak antrenman programının uygulandığı süre itibariyle de bakır ve çinko içeren vitamin ve mineral kullanmamaları önerildi. Deneklerin antrenman programı öncesi ve sonrası; vücut ağırlığı, istirahat kalp atım sayısı, kan basınçları, maxVo2 ölçümleri ile kandaki eser element tayinleri (bakır-çinko) dinlenik ve maksimal aerobik yüklenmeden sonra olmak üzere iki kez tekrarlandı.Eser element tayininde Anodik Sıyırma Voltametre yöntemi kullanıldı. Araştırmada; bağımlı değişkenlere ait aritmetik ortalamalar arası farka ait t-testi kullanılarak (p0.01), 6 haftalık antrenman sonrası yine aynı kıyaslamayla çinko ve bakır değerlerinde dinlenik durum ve maksimal aerobik yüklenme sonrası çinko ve bakır değerlerinde, yüklenme sonrası artış gözlenirken bu artış çinko'da istatistiksel açıdan anlamlı (p0.01).
Özet (Çeviri)
74 7.SUMMARY This study was carried out to investigate the amount of trace elements (copper and zinc) in blood after a six week aerobic exercise. 12 healthy male university students with an average age of 21.67 ± 0,89 were subjected a six week, three days a week and one hour a day aerobic exercise with continuous running method. All the participants were given a zinc and copper free diet. They were also prevented the use of copper and zinc containing minerals and vitamins. The individuals were made to run within this hearth beat range.The body weights, resting hearth beats, blood pressures, maxVo2 and copper and zinc levels in blood were determined twice during resting period and after maximal loading. Trace elements were measured by using Anodic Stripping Voltammetry.The arithmetic means of the differences of dependent variables were evaluated by the use of t test and SPSS software at a significance level of p 0.01). The comparison of the difference between the resting and maximal loading levels of zinc and copper levels after 6 week training program indicates there was an increase in both of them but the increase in zinc was statistically significant(p0.01).