Ankara Özel Güven Hastanesi'nde yatan hasta memnuniyetinin değerlendirilmesi
Assessing pleasure of the patient who stayed ın Ankara Private Güven Hospital
- Tez No: 144422
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER AYCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
-79- 8. ÖZET Ankara Özel Güven Hastanesinde Yatan Hasta Memnuniyetinin Değerlendirilmesi Bu çalışma; Ankara Özel Güven Hastanesi'ne başvuran ve hastanenin Genel Cerrahi (2. Kat) ve VIP (3. Kat) servislerine yatırılan hastaların; hastaneye başvurmasından taburcu olmasına kadar geçen sürede, hastaneyle ilgili hizmetlerin tümünden memnuniyet derecelerini öğrenmek amacıyla yapılmış bir tanımlayıcı araştırmadır. Araştırmada, Ankara Özel Güven Hastanesi'ne başvuran ve yatan 200 hasta incelenmiştir. Anket 2004 yılı Eylül ayından 2005 yılı Şubat ayına kadar uygulanmıştır. Anket 23 sorudan oluşmaktadır. Memnuniyet durumu; beş seçenek üzerinden değerlendirmeye alınmıştır. Hastalara bu beş seçenek üzerinden (çok iyi, iyi, orta, kötü, çok kötü) cevap vermeleri istenmiştir. İncelenen hastaların, %43'ünü 31-50 yaş grubu, %57'sini kadınlar ve %36'sını özel sigortalı hastalar oluşturmaktadır. İncelenen grubun %51,1'i hastaneye ilk defa yattıklarını ifade etmişlerdir. Yatış işlemleri sırasında yapılan işlemlerle ilgili olarak kendilerine yeterli bilgi verilip verilmediğini incelenen grubun %91,5'i“evet”olarak değerlendirmişlerdir. Hemşirelerin ve doktorların kendilerine gösterdikleri saygıyı orta ve kötü olarak değerlendiren olmamıştır. İncelenen grubun % 55'i hastanede kaldığı odanın temizliğini iyi olarak değerlendirmişlerdir.-80 İncelenen grubun %63'ü hastane yemeklerinin lezzetini iyi olarak değerlendirmişlerdir. İncelenen hastalara genel olarak hastaneden memnun kalmaları hakkındaki görüşleri sorulmuş %100'ü hastaneden memnun kaldıklarını belirtmişlerdir. İncelenenlerin %23,1'i ilgili/kaliteli hizmetten memnun olduklarını, %22,5'i hastanenin beklentilerini karşıladığını ve %20,7'si personelin görevini tam olarak yaptığını dile getirmişlerdir. Bu araştırma sonuçlarına göre; hastane yönetimi sundukları hizmetin kalitesini artırmak için, hastaların memnuniyetlerine göre program geliştirmelidir.
Özet (Çeviri)
-81- 9.SUMMARY Assessing Pleasure Of The Patients Who Stayed İn Ankara Private Güven Hospital This research is an identfying research which aims plesure of patients that apply to Ankara Özel Güven Hospital as patient and stayed in the general surgery(second floor) and VIP(third floor) services of the hospital in the period applying patient untill being discharge about all of the services of the hospital. 200 patients are questioned in the research. Questionare is questioned from September 2004 untill February 2005 and consist 23 questions. Pleasure of patients is evoluated of five choise and patients are asked to choose one of the choises(very good, good, middle, bad, very bad). % 43 of patients were between the age of 3 1 to 50, % 57 of them were women and % 36 have special health insurance which have been questioned. %51 percent of the group which is examined said that this is the first time they stay in the hospital. %91,5 percent of group which is questioned said yes about whether they have been given enough information or not during staying process in hospital. None of them evaluted the respect of nurses and doctors as middle or bad so they all evaluated as good and very good. %55 percent of patients evaluted hygiene of room they stay as good. %63 percent of them evaluated taste of food given in hospital as good. It is questioned that the pleause of patients examined in general and %100 percent of them said they pleased with the hospital-82 %23,1 percent of patients which is examined said they are pleased with the caring/quality services, %22,5 said their expactations are met and %20,7 percent said workers completely do their duties. According to these results, directors of hospital should develop program in order to increase services they give, considering the pleasure of the patients.