Koroner kalp ve diabetik hastalıklarla paraoksonaz gen polimorfizmi arasındaki ilişki
The relation between coronary heart disease and diabetes mellitus with paraoxonase gene polymorphism
- Tez No: 144429
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN MENEVŞE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
62 7. ÖZET Diabetes Mellitus (DM), multifaktöryel özellikte olan insülin hormon sekresyonunun, mutlak ya da göreceli azlığı sonucu karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında bozukluklara yol açan metabolik bir hastalıktır. Paraoksonaz (PON) geni, 7. kromozom, 7q21-22 bölgesinde yerleşmiştir. Gende 2 adet polimorfik lokus belirlenmiştir. Birinci bölge, 55. kodondaki Lösin/Metionin (T/A); diğer bölge 192. kodonda olan Glutamirı/Argirıin (A/G) amino asitleri arasındaki değişimi içerir. Bu polimorfik bölgelerin Tip 2 DM (T2DM) ve komplikasyonlan ile ilişkili olduğu ve aynı zamanda paraoksonaz enzim düzeylerinin kontrollere göre düşük olduğu büdirilmiştir. Bu tez çalışmasında, Türk toplumu için kez T2DM hastalığına ait makrovasküler (koroner kalp hastalığı) ve mikrovasküler (nefropati, retinopati ve nöropati) komplikasyonlan gibi klinik bulguların PON geni için bir genotip- fenotip araştırması gerçekleşmiştir. Bu çalışmada, PON 55 ve 192 poümorfizmleriyle tüm T2DM komplikasyonlan karşılaştırıldığında sırasıyla MM ve QQ genotiplerinin hasta ve kontrol gruplarında en sık olarak bulunduğu görülmüştür. PON enzim aktivitesi hasta ve kontrol grubu bakımından karşılaştınldığmda ise enzim aktivitesinin hasta grubunda, kontrol grubuna göre düşük olduğu saptanmıştır. Genotipler ve enzim aktiviteleri dikkate alındında ise PON 55 ve 192 genotipleri ile diabetik komplikasyonlar arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Diğer taraftan multipleks PZR tekniği kullanılması sonucu kısa süre içinde ve düşük maliyette sonuç elde edilmiştir. Diabetik komplikasyonlar için Türk toplumunda daha fazla sayıda olguda genetik araştırmalarının yapılmasının DM hastalarında komplikasyonlann gelişmeden erken tanısı için büyük yardımlan olabileceğini düşünmekteyim.
Özet (Çeviri)
63 8. SUMMARY Diabetes Mellitus (DM) is a multifactorial and metabolic disease, caused by complete or relative absence of insulin hormone which results in the deterioration of carbohydrate, protein and lipid metabolism. The paraoxonase (PON) gene has been localised in 7q21-22 region of the chromosome 7. Two polymorphic locuses have been reported in this gene. These locuses, which are in the codons 55 and 192 are formed by the transition of the amino acids of Leucine/Methionine (T/A) and Glutamine/Arginine (A/G) respectively. Both these polymorphic regions and low paraoxonase enzyme activity have been reported to be related with Type 2 DM (T2DM) and its complications. In this study, we firstly investigated genotype-phenotype relation of PON gene with the microvascular (coronary heart disease) and microvascular (nephropathy, retinopathy and neuropathy) complications of T2DM in the Turkish population. In this study, MM and QQ genotypes were most frequent in both of the polymophisms regarding the complications of T2DM. The PON enzyme activity is also determined to be lower in the T2DM group with respect to the control group. Regarding both the genotypes and enzyme activity, correlations are found between PON 55 and 192 genotypes and diabetic complications. On the other hand, multiplex PCR technique is found to be cost effective. We conclude that, genetic studies in a large population will help us for early diagnosing the complications of T2DM in the Turkish population.