Çeşitli nitrik oksit inhibitörlerinin yara iyileşmesi üzerindeki etkisinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
The evaluation of the effects of the different forms of nitric oxide inhibitörs on wound healing
  1. Tez No: 144431
  2. Yazar: ŞEBNEM ŞELLİ ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. KEMAL YAMALIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
68 ÖZET Bu çalışmada sistemik olarak tek doz uygulanan iki farklı NO inhibitörü ile NOS inhibisyonu sağlanarak inhibitörierin yara iyileşmesine olan etkileri araştırılmaya çalışılmıştır. Çalışmada her biri 25 gr ağırlığında toplam 126 adet albino fare kullanıldı. NO inhibisyonunu belirleyebilmek amacıyla iki farklı NOS inhibitörü olan L- NAME (non spesifik inhibitor) ve L-Canavanine (İNOS inhibitörü), kontrol grubu için de Serum Fizyolojik her bir fareye 0.1 mi olacak şekilde intraperitoneal olarak enjekte edildi. Deney günü farelerin sırtlarında sekonder yaralar oluşturuldu. 1, 3., 7. ve 21. günlerde sekonder yaralar histopatolojik olarak incelendi, ilgili günlerde alınan kan örneklerinde ise NO ölçümü yapıldı. Sonuçta her iki NOS inhibitörü ile 1. ve 3. günlerde NOS inhibisyonunun sağlandığı fakat bu inhibisyonun zamanla ortadan kalktığı, farklı inhibitörierin etkileri birbirleriyle karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı, oluşan NO inhibisyonunda cerrahi girişimin de rol oynadığı, histopatolojik olarak farklı NOS inhibitörü verilen gruplarda ve kontrol gruplarında yara iyileşmelerinde bir fark olmadığı görüldü. Bu bulgular yara iyileşmesinde NO ve NO inhibitörlerinin oynadığı rol için daha fazla çalışmaya gerek olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
69 SUMMARY In this study the effect of the NOS inhibition of the systemic single dose of the two different NO inhibitors on wound healing was observed. Total number of 126 albino mice in 25 g weight was used in this study. For the NO inhibition, 0.1 ml of two different NOS inhibitors, L-NAME (Non spesific inhibitor) and L-Canavanine (iNOS inhibitor) and for the control group 0.1 ml of Serum Physiologic were applied intraperitoneally for each animal. In the experiment day, seconder wounds were performed on the back of the animals. In 1, 3, 7 and 21. days the wounds were evaluated histopathologically and also in these days NO measurment was performed in blood. In conclusion on 1 and 3 days NOS inhibition was provided with two NOS inhibitors but when the effects of the different inhibitors were evaluated respectively, statistically no significant difference was observed and in wound healing no difference was also seen in different inhibition and control groups, and also surgery played a role in the existence of the NO inhibition. These results were thought that more studies need to evaluate the role of NO and NO inhibition in wound healing.