Profesyonel futbolcularda teknik parametrelerin tespiti ve liglere göre değerlendirilmesi
Founding out the technical parameters of the professional soccer players and evaluating them according to the leagues
- Tez No: 144432
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı, profesyonel futbolcularda teknik parametrelerin tespit edilmesi ve liglere göre değerlendirilmesidir. Bu amaçla, araştırma kapsamında profesyonel futbolculara teknik testler uygulanmış ve testlerden elde edilen bulgularla araştırmanın problemine çözüm aranmıştır. Araştırmanın evrenini, Türkiye profesyonel futbol liglerindeki futbolcular oluşturmuştur. Araştırmada, normallik sınamasına göre Anova Testleri kullanılmış olup, verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında SPSS 10.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Süper ligdeki profesyonel futbolcuların, yaş ortalaması 22,53 ± 2,78 (yıl), boy uzunlukları ortalaması 177 ± 0,05 (cm), vücut ağırlıkları ortalaması 70,40 + 4,99 (kg), 2. lig (A) kategorisindeki profesyonel futbolcuların, yaş ortalaması 25,05 ± 3,60 (yıl), boy uzunlukları ortalaması 179 ± 0,05 (cm), vücut ağırlıkları ortalaması 74,55 ± 5,35 (kg), 2. lig (B) kategorisindeki profesyonel futbolcuların, yaş ortalaması 21,05 ± 1,71 (yıl), boy uzunlukları ortalaması 180 ± 0,03 (cm), vücut ağırlıkları ortalaması 73,15 ± 4,01 (kg) ve 3. ligdeki profesyonel futbolcuların, yaş ortalaması 22,20 ± 2,75 (yıl), boy uzunlukları ortalaması 178 ± 0,04 (cm), vücut ağırlıkları ortalaması 72,45 + 3,98 (kg) olarak tespit edilmiştir. Çalışmada yer alan gruplar (Süper lig, 2. Lig (A), 2. Lig (B) ve 3. Lig) arasında ayak pasıyla atılan topa şut testi, kafa - ayak - göğüs testi, ayak - göğüs - kafa testi, duran topa şut testi, kalenin sağından atılan topa kafa vuruş testi, sürat dripling testi ve toplam puan bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir (P0,05).-69- Duran topa şut testi ölçümleri, kalenin sağından atılan topa kafa vuruş testi ölçümleri ve ayak pasıyla atılan topa şut testi sonuçlarına göre, süper lig için elde edilen değerler 2. lig (B) ve 3. lig ölçümlerinden anlamlı derecede yüksektir (P0,05). Kalenin sağından atılan topa kafa vuruş testi için, Süper lig ile 2.1ig (A), 2.1ig (A) ile 2.1ig (B) ve 3. lig, 2,lig (B) ile 3. lig futbolcuları arasında kafa vuruş tekniği bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (P>0,05). Ayak pasıyla atılan topa şut testi sonuçlarına göre, süper lig ile 2. lig (A), 2. lig (B) ile 3. lig takımları arasında ayak pasıyla atılan topa şut testi bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (P>0,05). Sürat dripling testinde, süper lig için elde edilen ölçüm sonuçlan diğer gruplar için elde edilen ölçüm sonuçlarından istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (P0,05). Topun vücutla koordinasyonunu ölçen göğüs-ayak-kafa test değerlerine ve Ayak-göğüs-kafa test değerlerine bakıldığında süper ligdeki ölçüm sonuçlan diğer liglerdeki ölçüm sonuçlanndan anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (P0,05). Sonuç olarak, kafa vuruşu, hareketli topa şut ve duran topa şut testi bakımından daha üst ligde oynayan futbolcuların şut tekniğinin daha iyi olduğu tespit edilmiştir. Bir profesyonel futbolcunun en üst ligde oynayabilmesi için topla bütünleşmesi ve topa daha iyi hükmetmesi gerektiği, üst düzey futbolcu için topun vücutla koordinasyonunun önemli olduğu ve topla dribbling yeteneğinin çok iyi olması gerektiği ve bu özelliğin bir futbolcu transferindeki önemli kriterlerden olması düşünülmelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is founding out the technical parameters of the Professional soccer players and evaluating them according to the leagues. For this purpose, în the framework of research, technical tests have been exploited for the soccer players and some solutions for the research problem have been looked for. The scope of the research contains the soccer players in the professional soccer leagues in Turkey. İn the research, anova tests have been used according to the normalcy trial, and SPSS 10.0 statistics package program has been used in evaluating the data and finding out the values calculated. The mean age of the professional soccer players in super league was 22,53 ± 2,78 year, their mean height was 177 ± 0,05 cm, and their mean body weight was 70,40 ± 4,99 kg. The mean age of the professional soccer players in 2. league (A) category was 25,05 ± 3,60 year, their mean height was 179 ± 0,05 cm, and their mean body weight was 74,55 + 5,35 kg. The mean age of the professional soccer players in 2. league (B) category was 21,05 ± 1,71 year, their mean height was 180 ± 0,03 cm, and their mean body weight was 73,15 ± 4,01 kg. The mean age of the professional soccer players in 3. league was 22,20 ± 2,75 year, their mean height was 178 ± 0,04 cm, and their mean body weight was 72,45 ± 3,98 kg. Statisticaly, significant difference was found among the groups (Super league, 2. league (A), 2. league (B) and 3. league), according to shoot the ball given by foot - pass test, head - foot - chest test, foot - chest - head test, the stable ball shooting test, head kick test to the ball thrown from the right side of the goal - post, speed dribling test, and total score (P0,05).-71- According to the stable ball shoot test measurements, head kick to the ball thrown from the right side of the goal - post test measurements and shooting ball thrown by foot pass test measurements the scores of the super league is significantly higher than 2. league (B) and 3. league measurements. İn the stable ball shooting tests, the mean values of the 2. league (A) category was significantly higher than 3. league's values (P0,05). İn the head kick test to the ball thrown from the right side of the goal - post there was not any significant difference seen between super league and 2. league (A) category, between 2. league (A) and 2. league (B) and 3. league category, and between 2. league (B) category and 3. league (P>0,05). According to shooting the ball thrown by foot pass test there was not any significant difference found between super league and 2. league (A) and between 2. league (B) and 3. league categries (P>0,05). İn the speed dribling test, the test scores of super league groups was significantly higher than the other groups (P0,05). The chest - foot - head test and foot - chest - head test scores of the super league groups was significantly higher than the other league's groups (P0,05). Consequently, it can be said that the kick techniques of the soccer players in upper leagues is better in the head kick, shooting the moving balls and shooting the stable balls tests. İt can be said that a soccer player is required to be integrated with the ball and to control the ball in a better way and to have a good ability of dribbling, and the coordination of the ball with the body is important for a soccer player, and that the ability of dribbling should be an important criterion for in a soccer player transfers.