Demir eksikliği anemisi olan çocuklarda helicobacter pylori görülme sıklğının non-invaziv tanı yöntemleri ile araştırılması
Prevalence of helicobacter pylori infection by non invasive methods in children with iron deficiency anemia
  1. Tez No: 144436
  2. Yazar: ESRA GENCAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
1.ÖZET H. pylori gastrointestinal sistemde patolojilere yol açan spiral yapıda, Gram negatif çomak şekilli bir bakteridir. Yapılan çalışmalar bakterinin gastrointestinal sistem dışı patolojilerle de ilişkisi ortaya koymaktadır. Demir eksikliği anemisi H.pylori ilişkisi bunlardan biri olduğundan ve her iki tablo da yurdumuzda sık görüldüğünden, bu ilişkinin araştırılması önem kazanmaktadır. Çocukluk döneminde H.pylori tanısında, erişkinlerde sıklıkla uygulanan invaziv yöntemlerin seçilmesi tercih edilmediğinden çalışmamızda; demir eksikliği anemisi tanısı almış çocuklarda, H.pylori infeksiyonu sıklığını belirlemek amacıyla non-invaziv tanı yöntemlerinden serolojik yöntemle antikor arama ve iki farklı yöntemle antijen aramaya yönelik test sonuçlarını karşılaştırarak pratik uygulamalara katkı sağlamak amaçlanmıştır. Çalışmaya Düzce bölgesinde yaşayan, yaşlan 6 ay-17 yaş arasında değişen 288 çocuk alınmıştır. Tam kan sayımı, demir ve demir bağlama kapasiteleri belirlendikten sonra DEA olan 171(%59.4) çocuk çalışma grubuna, tespit edilmeyen 117 (%40.6 )çocuk ise kontrol grubuna alınmıştır. Çalışmaya dahil edilen çocuklara ait serumlar, EİA yöntemi ile Anti- H.pylori IgG antikorları açısıdan test edilmiş ve çalışma grubunda %22.8 oranında pozitiflik saptanmıştır. Gaitada H.pylori antijeni aramak için çocuklardan alınan gaita örnekleri, iki farklı yöntemle test edilmiştir. Bu yöntemlerden EİA ile çalışma grubunda %23.9, hızlı tanı kiti ile de %13.4 pozitiflik belirlenmiştir. Bu sonuçlara göre hızlı tanı kitinin duyarlılığı %56.1, özgüllüğü ise %75.4 bulunmuştur. Sonuç olarak, çalışmamızda DEA'si olan çocuklarda literatürde bildirilen oranlara benzer şekilde Anti- H.pylori IgG pozitifliği belirlenmiş, antijen arama testlerinden EİA yöntemi ile elde edilen sonuçlar da benzer bulunmuştur. Hızlı tanı kiti ile saptanan sonuçlar ise kitin duyarlılığının ve özgüllüğünün daha düşük olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgular ışığında, çocuklarda H.pylori infeksiyonu tanısında EİA yöntemi ile antikor ve antijen aramanın, özellikle de birlikte kullanıldığında yararlı olabileceği, hızlı tanı kitlerinin ise epidemiyolojik çalışmalarda seçilebileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
2.SUMMARY H. pylori which causes patalogies in gastrointestinal system is a bacillus type gram negative bacteria in spiral form. Research made shows relation of bacteria with gastrointestinal unsystematic patalogies. Because iron lack anemia -H.pylori relationship is one of these and both of them has been seen in our country, it is important to search this relationship. In diagnosis of H. pylori at childhood, because of invasive methods which is applied mostly in adults are not preferred in our study to determine the H.pylori infection frequency in children who get the iron lack anemia diagnosis, it is aimed to provide contribution to pratic applications with comparing test results among non-invasive diagnosis methods which are serological anticor search and two different methods for antigen search. Study was made with 288 children between 6 months and 17 ages who live in Düzce region. After determining total blood counting, iron and UIBC capacities, 171 ( 59.4 %)children which are DEA are taken into child study group, and 117 undetermined children are taken into control group. Serums which are belongs to children taken into study are tested according to Anti- H.pylori antikors with EIA method and in study group 22.8% pozitivity has been established. In order to search H.pylori antigen in gaita, gaita samples which are get from children are tested with two different methods. Among these methods it is detected 23.9% positivity with EIA while 13.4 % is get with fast diagnosis kit in study group. According to these results it is found that the sensitivity of fast diagnosis kit is 56.1% while it's specificity is 75.4 %. As a result, in our study Anti-H. pylori IgG positivity is stated similar to the ratios in literature in children with DEA and results get from the test for antigen search which is EIA are found similar. Whereas, the results get by fast diagnosis kit relies kit's sensitivity and specifîtivity are low. Under the light of these indications, it is determined that using antikor and antigen search with EIA especially together will be useful in diagnosis of H.pylori infection for children, whereas fast diagnosis kit can be select in epidemiologic studies