Düzce'de diyareli çocuklarda viral ve paraziter etkenlerin dağılımı
The distribution of bacteriel, parasiter and viral agents in children with diarrhea in Düzce
  1. Tez No: 144441
  2. Yazar: ÖZLEM ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastroenteroloji, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Gastroenterology, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
İshal dünyanın her yerinde yaygın olmakla birlikte; az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde özellikle küçük çocuklar için son derece önemli bir sağlık sorunu ve önde gelen bir ölüm nedenidir. Akut ishal çocuklarda en sık görülen gastrointestinal hastalıklardan biridir. ishal değişik infeksiyon etkenlerine bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. İshal nedenleri iklime, mevsimlere, coğrafik bölge ve hastanın demografik özelliklerine de bağlıdır. Çalışmamızda; Abant izzet Baysal Üniversitesi Düzce Tıp Fakültesi Hastanesi ve Düzce SSK Hastanesi Çocuk Polikliniklerine başvuran toplam 100 ishalli hastanın dışkı örnekleri parazitolojik, bakteriyolojik ve serolojik olarak araştırıldı. Çalışmamızın amacı; Düzce'de çocuklarda viral, bakteriyel ve paraziter ishal etkenlerinin dağılımını araştırmaktı. Hastaların yaşları 0-11 arasında(yaş ortalaması 3,7±1,6 ) idi. Hastaların anamnezleri alınıp fizik muayeneleri yapıldıktan sonra alınan dışkı örnekleri bekletilmeden, parazitolojiik ve bakteriyolojik olarak incelendi. Bakteriyolojk olarak her hastada etken patojenler için dışkı örneklerinin uygun besiyerlerine ekimleri yapıldı. Biyokimyasal, serolojik ve mikrobiyolojik yöntemler ve identifikasyon testleri kullanılarak etkenler izole edildi. Viral etkenler dışkının serolojik incelemesiyle, paraziter etkenler ise mikroskobik olarak dışkının incelenmesiyle tespit edildi. Çalışmamızda E. histolytica 6(%6), G.lamblia (%4), C.jejuni 1(%1), Shigella sp. 1 (%1 ), Rotavirus 2(%2) hastada tespit edildi. Araştırılan ishal vakalarında Salmonella sp., V.cholerae ve Y.enterocolitica etkenlerine rastlanmamıştır. E.coli izolasyonuve tiplendirimesi laboratuvar koşullarının uygun olamayışı sebebiyle yapılmamıştır.
Özet (Çeviri)
Diarrhea is a very important health problem all over the world, especially in devoloping and underdeveloped countries. Acute diarrhea is the most common gastrointestinal disorder in childhood. Different infectious agents cause diarrhea. Effect rates of infectious agents may depend on climate, geographical regions. This study was undertaken to determine the rates of infectious agents in children with diarrhea in Düzce. The research was carried out between May 1st and November 1st in Abant izzet Baysal University, Düzce School of Medicine Hospital and Düzce SSK Hospital. One hundred patients were 0-11 (mean: 3.7+1.6 ). The patients who not taken antibiotic during illness were included in the study. A standardized questionnaire administered by doctor and findings were recorder. Stool samples were obtained and examined for bacteriologic, parasitologic and virologic. In present study, we found E. histolytica in 6(%6), G.lamblia in 4(%4), C.jejuni in 1(%1), Shigella sp. in 1(%1), Rotavirus in the 2(%2) patients. We did not Salmonella sp., Y.enterocolitica, V.cholerae infectious. We could not examine E.coli infectious because of insufficient laboratory conditions.