Atletizmin atma branşlarıyla uğraşan sporcuların beslenme bilinç düzeylerinin belirlenmesi ve değerlendirilmesi
To evaluate and to designate of level of nutrition knowledge of sportsmen dealth with markmanship branches of tracking
- Tez No: 144507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Atletizmin Atma Branşlanyla Uğraşan Sporcuların Beslenme Bilinç Düzeylerinin Belirlenmesi ve Değerlendirilmesi Bu araştırmaya Konya, Karaman Gençlik spor, Eskişehir Demir spor, Enka spor, Karagücü, İstanbul Galatasaray, Fenerbahçe, Tokat Gençlik spor, İzmir, Ferdi ve Milli Takım da halen aktif spor yapan Atletizmin atma branşlanyla uğraşan 100 sporcu (51 erkek, 49 Bayan) katılmıştır. Sporculara 3 bölümden oluşan anket uygulanmıştır. 1. bölüm kişisel bilgi sorulan, 2. bölüm ise kişisel alışkanlık bilgileri, 3. bölüm ise beslenme bilgi sorularına ilişkin sorulan içermektedir. Araştırma sonuçlan değerlendirildiğinde sporculann besinleri tanıma konusunda orta dereceli bir bilgiye sahip olduklan, Beslenme bilgisine sahip olmalarını yaş, milli olmaları, gelir düzeyleri, ikamet ettikleri yer ve eğitim alıp almamalan etkilemektedir. Ülkemizde sporcu eğitiminde besinlerin kullanılma yerleri ve sporcu performansı üzerinde daha detaylı bir şekilde durulması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
To Evaluate and to Designation of Level of Nutrition Knowledge of Sportsmen Dealth With Marksmanship branches of Tracking A hundred sportsmen (51 male, 49 famele) are interested in Marksmanship branches of tracking and still doing sports, involved in this research. These sportmen are involvet in those teams; Konya, Karaman Gençlik spors Eskişehir Demir spor, Enka spor, Karagücü, Galatasaray, Fenerbahçe, Tokat, İzmir, İstanbul, individual and national team. The puplic survey accuring of three parts was applied to the sportsmen. First part; personal knowledge guestions. Secons part; personal habit knowledge. Thirt part includes nutrition knowledge. When the results of the research was evaluated, it was understood that sportmen have medium depree knowledge about the foods. The nutrition knowledge of sportsmen depends on their age, incoming education level, residence and either being national sportman or not. İn our country it is theory that we must take their attention on foods and affects of foods on their performance.