İstanbul bölgesinde tüketime sunulan sucuklarda doku tiplerinin histolojik yöntemle belirlenmesi
Determination of tissue types in soudjouks by histological methods which are consumed in İstanbul
- Tez No: 144518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
8.0ZET İstanbul Bölgesinde Tüketime Sunulan Sucuklarda Doku Tiplerinin Histolojik Yöntemle Belirlenmesi İstanbul bölgesinde tüketime sunulan sucukların histolojik muayenesi amacıyla halk pazarlarından, kasap dükkanlarından ve marketlerden toplam 53 sucuk örneği toplanmıştır. Ön hazırlık aşamalarından sonra örnekler dondurma mikrotomu bloğuna yerleştirilmiş, hazırlanan kesitler üçlü (Triple) boyamaya tabi tutularak mikroskopta değerlendirilmiştir. Halk pazarlarından ve kasap dükkanlarından temin edilen 33 sucuktan örneğinden 10'unda (% 30.0) kas ve bağ doku dışında farklı hayvansal doku ve organ tesbit edilmiştir. Bunlardan 3'ü (% 9.0) kıkırdak doku, 2'si (% 6.6) kan damarı, 2'si (% 6.6) rumen dokusu, l'i (% 3.3) böbrek dokusu, l'i (% 3.3) sindirim kanalına ait doku, l'i de (% 3.3) deri dokusu olarak belirlenmiştir. Marketlerden toplanan 20 sucuk örneğinden ise sadece Tinde (% 5.0) kas ve bağ doku dışında farklı hayvansal doku ve organ tesbit edilmiştir. Bu dokunun kan damarına ait olduğu belirlenmiştir. Histolojik açıdan incelenen toplam 53 sucuk örneğinden 11 'inin (% 20.7) kas ve bağ doku dışında farklı hayvansal doku ve organ kalıntıları içerdiği için istenilen kalite kriterlerine tam anlamıyla sahip olmadığı, özellikle halk pazarlarında ve kasap dükkanlarında satılan sucukların kalitesinin çok daha düşük düzeyde bulunduğu ortaya konmuştur. Bu nedenle kaynağına güvenilemeyen ucuz fiyatlı ve markasız sucuk tüketiminden kaçınılması, sucuk kalitesinin değerlendirilmesinde organoleptik, mikrobiyolojik ve fıziko-kimyasal analizlerden yararlanılmasının yanısıra histolojik- histometrik analiz tekniklerin kullanımının da yaygınlaştırılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Anahtar kelimeler : et, sucuk, histolojik muayene, doku tipleri, kalite 48
Özet (Çeviri)
9.SUMMARY Determination of tissue types in soudjouks by histological methods which are consumed in Istanbul In this study 53 soudjouk samples were obtained from markets, butchers and public bazaars for histological analysis, which were consumed in Istanbul. After the preparations, the samples were placed in freezer microtome block and the preparats were stained with triple staining technics and evaluated by microscope. Different animal tissues and offals were detected in 10 samples (30 %) out of 33 which were obtained from public bazaars and butchers. These inedible tissues were detected as 3 (9.0 %) cartilago tissue, 2 (6.6 %) vein, 2 (6.6 %) rumen tissues, 1 (3.3 %) kidney tissue, 1 (3.3 %) digestive tissue and 1 (3.3 %) skin tissue. Different animal tissues and offals were detected which were obtained from supermarkets. This inedible tissue was determined as vein. In conclusion, except connective tissue and muscle tissue, different animal tissue and offals were detected with histological methods in 11 (20.7 %) out of 53 soudjouk samples. As a result it was exposed that the soudjouks which were marketed in public bazaars and butchers have significant low quality. For this reason unknown, unbrand and cheap soudjouks could cause serious illness when they consumed, due to this organoleptic, microbiological and physico-chemical analysis addition to this histological-histometric analysis must be used in evaluation of soudjouk quality. Key words : meat, soudjouk, histological control, tissue types, quality 49