Türkiye' de mesleki ve teknik eğitimde verilen belgelerin AB üye ülkelerinden İngiltere' de bu tür belgelere denklik durumunda karşılaşılan güçlükler ve çözüm yolları
The Difficulties of equivalence that the certificates given at vocational training in Turkey to similar certificates in England; Which is a member of EU; and the resolution of this problem
  1. Tez No: 144537
  2. Yazar: FEYZA BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. TEVHİDE ÖZBAĞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Meslek edindirme, ülkemizin ekonomik bakımdan gelişerek hedeflediği üretim seviyesine ulaşmasında ve bireyin toplumda statü kazanarak geçimini sağlamasında önemli rol oynamaktadır. Bunun yarımda meslek edinme programlarına önem verilerek bu alanda uluslararası standartlara ulaşılmasıyla Avrupa Birliğine giriş sürecinde eğitim alanındaki boşluklar da doldurulmuş olacaktır. Türkiye Avrupa Birliğine giremese de, mesleki ve teknik eğitim alanında yapılacak çalışmalarla, ülkemizde yetişen iş gücü Avrupa ülkelerinde çalışma ve o ülkelerin teknolojik gelişmelerini yakından takip edebilme imkanına kavuşacaktır. Bu amaç doğrultusunda ilk aşama olarak Türkiyedeki mesleki ve teknik eğitim veren kurumların geliştirilmesi gerekmektedir. Avrupa ülkelerindeki gelişmeler de göz önünde bulundurularak; mesleki ve teknik eğitim veren kurumların sanayi ile karşılıklı işbirliği yapması sağlanmalı,bu yönde eğitim veren kurumlara devlet tararından ayrılan fonların miktarı artırılmalıdır. Bunlara ilave olarak mesleki ve teknik eğitimin kontrol ve idaresinde görev alan personelin nitelikleri Milli Eğitim Bakanlığınca açılacak kurslarca artırılmalı, yetişkinler eğitimi ve istihdamın sağlanması konularında yeni programlar oluşturularak eğitim sonunda verilen sertifika ve belgelere yeniden derecelendirme yapılmalıdır. Geliştirme ve yenilemelerin yapılmasıyla uluslararası platformda kabul gören meslek standartlarına ulaşılmış, hiç olmazsa bu standartlara büyük ölçüde yaklaşılmış olacaktır.ikinci aşamada ülkemizde verilen sertifika ve belgelere uluslararası platformda ve Avrupa ülkelerinde denklik verilmesini sağlamak amacıyla yeni kanunlar çıkarılarak açık ve kapsamlı düzenlemeler yapılmalıdır. Diğer ülkelerle bu konuda yapılacak ikili ve çok taraflı antlaşmalarla düzenlemeler pekiştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT To make one take up a profession, plays an important role in the reaching of our country to the level of production that it has aimed and providing the living of the individual by earning his or her status in the society. Furthermore, establishing international standards by paying attention to the programs for taking up a profession in this process of admission to European Union, the gaps in the educational field will be filled. Even if Turkey fails to enter the European Union, with the work that will be carried out in the field of vocational education, the work power that has been brought by our country will have the chance to work and follow the technological improvements in other European countries. Having this scope, as a first step, the institutions that provide vocational education need to be improved. By taking into account the developments in the European countries, the collaboration of industry and the schools that provide vocational education has to be established and the funds that the government directs to the vocational education has to be increased in amounts. Moreover, the quality of the personnel who have duty in the control and management of the vocational education has to be improved with courses given by the Ministry of Education. New programs should be established for the providing of adult education and employment and at the end of the courses certificates and/or documents should be given for rating. With the improvements and developments achieved, the international standards will be reached or at least be brought closer. mAs the second step, with the aim of providing equivalence for the certificates and documents between our country and the other European countries and international platforms, new laws should be enacted and clear and broader arrangements should be made. The arrangements should be intensified with the bilateral or multilateral agreements that will be made with other countries. IV