Piyano eğitiminde varolan eğitim ekollerinin felsefeleri ve günümüz çalışmalarında kullanılabilirlikleri hakkında öğretim elemanlarının görüşleri (G.Ü.G.E.F.)
Inteview to obtain the piano teachers opiions about the basic principles of major piano education schools existed in history and their usage in today's piano teaching activities (sample G.Ü.G.E.F.)
- Tez No: 144544
- Danışmanlar: PROF. SELMİN TUFAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, piyano eğitim tarihi boyunca varolmuş eğitim ekollerinin temel felsefelerini araştırmak ve bunların G.Ü.G.E.F. Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı piyano öğretim elemanlarınca ne ölçüde benimsendiklerini ortaya koyarak günümüz piyano eğitim çalışmalarıyla ilişkilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu ilişkinin kurulmasıyla, bugünün eğitim materyallerinin kendi yazıldıkları dönemde etkilendikleri eğitim anlayışlarının daha iyi anlaşılacağı ve bu sayede öğretim veriminin artırılabileceği düşünülmektedir. Araştırma, betimsel bir araştırma olup, literatür taramasının ardından Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitim Bölümü Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı piyano öğretim elemanlarına görüşme tekniğiyle sorular yöneltilmiş ve alman sonuçlar işlenerek yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda, öğretim elemanlarının farklı eğitim ekollerini ne ölçüde benimsedikleri, özellikle piyano çalma aktivitesinin fiziksel ve zihinsel temelleri hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu ve öğretim elemanlarının, eğitim ekollerinin detaylı incelenmesinin bölümün piyano eğitimine katkısıolabileceğini düşündükleri sonuçlarına ulaşılmış ve varılan sonuçlara ilişkin olarak öneriler getirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Piyano Eğitimi, Piyano Eğitim Ekolleri
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to make a research on the basic principles of major piano education schools throughout the history and by obtaining the opinions of piano teachers at Gazi University Faculty of Education Music Department it is aimed to make a connection to today's teaching activities. By this connection it is assumed that today's teaching materials might be understood better and therefore education efficiency may be increased. The study is descriptive, after a literature research, an interview was held with the piano teachers of Gazi University, Faculty of Education, Department of Music. The data obtained was analyzed and interpreted. According to the results of this study, it was shown in which levels the piano teachers agree with different ideas of different piano teaching schools. It was also shown that there is a need to make more research about the physical and mental basics of piano playing activity. As a last conclusion, it was obtained that the piano teachers of the faculty share the idea of making more research and study about the piano education schools may increase the efficiency of piano education of the department. According to these results, the possible following research themes were proposed. Keywords Number of Pages Advisor Piano Education, Piano Education Schools