Beslenme öğretmenlerinin hizmetiçi eğitimi kursunda almış oldukları hijyen ve sanitasyon konularına yönelik bilgi artışı ve bilgi kalıcılığı, bu bilgilerin konu ile ilgili davranışlarına olan etkisi
Information increase and information lasting directed at hygiene and sanitation subject taken by nourishing teachers at service education course and the effect of this information on behaviours regarding the subject
- Tez No: 144545
- Danışmanlar: PROF.DR. MİNE ARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eğitim ve Öğretim, Nutrition and Dietetics, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu araştırma, beslenme öğretaemerinin hizmetiçi eğitimi kursunda almış oldukları hijyen ve sanitasyon konularına yönelik bilgi artışı ve bilgi kalıcılığım tespit etmek, bu bilgilerin konu ile ilgili davramşlanna olan etkisini saptamak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Katılımcılar: Araştırmaya Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü'ne bağlı okullarda görev alan, hijyen ve sanitasyon konularını içeren hizmetiçi eğitimi kursuna katılan beslenme öğretmenleri alınmıştır.Beslenme öğretmenlerinin hepsi orta gelir gurubundadır. Düzen: Hizmetiçi eğitimi kursuna katılan 75 öğretmene hizmetiçi eğitimden önce ve eğitimden sonra 30 sorudan oluşan form 1 uygulanmıştır. Önceki hizmetiçi eğitimi kursunda eğitimden önce ve eğitimden sonra form 1 uygulanan 75 öğretmenden 15'i üç ay sonraki hizmetiçi eğitim kursuna katılmıştır. Bu kursa katılmak üzere geldiğinde 15 öğretmene, tekrar aynı form 1 uygulanarak bilgi kalıcılık düzeyi tespit edilmiştir. Ayrıca bir hizmetiçi eğitimi kursuna katılmamn daha yararlı olup olmadığım belirlemek için, üç ay sonraki hizmetiçi eğitim ikinci kursuna katılan 35 öğretmene 20 sorudan oluşan form 2 uygulanmış, önceki birinci ve bu ikinci kursa katılan öğretmenlerin bilgileri ile sadece ikinci kursa katılan öğretmenlerin bilgileri kıyaslarımı ştır. Üç ay sonraki hizmetiçi eğitimi kursuna katılan 35 öğretmene, birinci kurstan önceki ve sonraki davramşlarım belirlemek için davranış belirleme formu uygulanmıştır. Amaliz Şekli: Form 1 ve form 2 doğru cevaplar üzerinden değerlendirilrniştir.Bilgisayar ortamında SPSS programıyla doğru cevap ortalamaları farkının önemine istatiksel (t-Testi) anlamda bakılmıştır. Davranış belirleme formunda, eğitimden önce ve eğitimden sonraki bölümler için; l(hemen hemen hiç), 2 (bazen), 3 (hemen her zaman) puanlan kullamlarak aritmetik ortalama (X) hesaplanmıştır. Önemlilik sınırı p.05). Sonuç Ve Öneriier. Beslenme öğretmenlerinin hizmetiçi eğitimi kursunda bilgi artışı sağlanmış, ancak bu bilgilerin kalıcılığı istenilen düzeyde olmamıştır. Bu bilgiler davranışlara yansımamıştır. Bir hizmetiçi eğitimi kursuna katılan beslenme öğretaenlerinin %5.71'i hijyen, sanitasyon ve HACCP ile ilgili konuların içeriğini oluşturan kursları istedikleri, iki hizmetiçi eğitimi kursuna katılan beslenme öğretmemerinin ise %1 1.42 'sinin bu içerikteki kurslan istedikleri tespit edilmiştir. Bu araştırma; öğretmenlerin hizmetiçi eğitim kurslarına katılmalarının teşvik edilerek ve hizmetiçi eğitim kurslarının sektörle işbirliğiyle güncelleştirilerek sistematik aralarla tekrarlanması, böylece öğretmenlerin hizmetiçi eğitim kurslarında sektörün ihtiyaç duyduğu alanlan tespit ederek, öğrencilerini bu yönde güncellenmiş bilgi ve beceriyle donanımlarını sağlayarak meslek edinmelerine katkılannm önemli olduğunu düşündürmektedir. Anahtar Kelimeler. Hijyen, Sanitasyon, Hizmetiçi eğitim iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose: This study was planned and conducted in order to determine the increase in hygiene and sanitation related knowledge of nutrition teachers participated in on-the- job training and permanence of this knowledge and effect of this knowledge on their behaviours related to this matter. Participants; Participants of the study was nutrition teachers who are working in the schools affiliated with the Directorate General of Technical Education for Girls and who participated in the on-the-job training on hygiene and sanitation. All of these nutrition teachers are from middle income class. Design: 75 teachers who participated in the on-the-job training replied 30 questions in questionnaire 1 applied before and after the on-the-job training. 15 of the 75 teachers replied questionnaire 1 applied before and after the first on-the- job training participated in this second training. The questionnaire 1 was reapplied to these 15 teachers and in this way permeance level of their knowledge was determined. Also in order to determine whether participating in another on-the-job training is more useful or not, questionnaire 2 including 20 questions was applied to 35 teachers participated in the on-the job training second training after three months. Knowledge of teachers participated to former first and second training and knowledge of teachers participated only to second training were compared. In order to determine their behaviours before and after the first training, behaviour determination questionnaire was applied to 35 teachers who participated in the on-the-job training organised three months lager. Istatistical Analyses'* Questionnaire 1 and questionnaire 2 was evaluated for correct answers. Difference of correct answers was statistically (t-Test) examined with SPSS software. In behaviour determination questionnaire the arithmetical mean (X) was IVcalculated by using 1 (almost none), 2 (sometimes), 3 (almost always) in the sections before and after the training.