Endüstriyel seramik ürünlerin bir malzeme olarak çağdaş sanatta kullanılması
The use of industrial ceramic products as a material in contemporary art
- Tez No: 934479
- Danışmanlar: PROF. TUĞRUL EMRE FEYZOĞLU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırma, gündelik kullanım amacıyla üretilen endüstriyel seramiklerin, işlevlerinin dışına çıkarak çağdaş sanatta bir malzeme olarak kullanımını konu almaktadır. Nitel araştırma yöntemiyle yürütülen çalışmada, endüstriyel seramikleri kullanan sanatçılardan seçilen örnekler incelenmiş; sanatçıların motivasyonları, yaklaşımları, ifade olanakları ve çağdaş sanata katkıları sorgulanmıştır. Araştırmanın amacı, eser örneklerini 'öz' ve 'malzeme' ilişkisi bağlamında değerlendirmek ve bu doğrultuda sanatsal üretim gerçekleştirmektir. Çalışma kapsamında, endüstriyel seramik ürün çeşitliliğine değinilmiş, bu ürünlerin Hazır Nesne (Ready-Made), Birleştirme (Asamblaj), İşlevsizleştirme, İleri Dönüşüm, Öykünme (Pastiş) ve Benimseme gibi kavramlar çerçevesinde sanat malzemesine dönüşümü incelenmiştir. Son bölümde kişisel uygulamalara yer verilmiştir. Sonuç olarak, endüstriyel seramiklerin çağdaş sanatta kavramsal ve malzeme-form ilişkisi bakımından güçlü bir ifade aracı olduğu saptanmıştır. Sanatçıların toplumsal, kültürel, politik eleştiriler sunmak ve estetik ile işlevsellik arasındaki ilişkiyi sorgulamak amacıyla bu malzemeyi tercih ettikleri görülmüştür. Hazır Nesne kavramına, Kitsch, Pop ve Sürrealist Sanat'ın etkilerine göndermeler yapılırken, endüstriyel seramik ürünler sanatsal bir bağlama taşınmıştır. Birleştirme tekniğinin yaygın olduğu bu eserlerde, sanatçıların teknik zorlukları aşmak için farklı bünyelere sahip malzemeleri ustalıkla bir araya getirdikleri gözlemlenmiştir. Endüstriyel seramiklerin, geçmişte ve günümüzde olduğu gibi gelecekte de anlamlı bir sanat malzemesi olarak kullanılmaya devam edeceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is the use of industrial ceramics, originally produced for everyday purposes, as a material in contemporary art beyond their intended functions. Employing a qualitative research methodology, the study examines selected works by artists who utilize industrial ceramics, investigating their motivations, approaches, expressive potentials, and contributions to contemporary art. The aim is to evaluate these artworks within the context of the 'essence' and 'material' relationship and, consequently, to undertake artistic production. The scope of the study encompasses the diversity of industrial ceramic products and analyzes their transformation into art materials through concepts such as Ready-Made, Assemblage, Defunctionalization, Upcycling, Pastiche, and Appropriation. Furthermore, personal artistic applications are presented in the final section. In conclusion, it has been established that industrial ceramics serve as a potent means of expression in contemporary art, both conceptually and regarding the material-form relationship. Artists were observed to favour this material for presenting social, cultural, and political critiques and for questioning the interplay between aesthetics and functionality. By referencing the Ready-Made concept and the influences of Kitsch, Pop Art, and Surrealist Art, industrial ceramics have been situated within an artistic context. In these works, where the assemblage technique is prevalent, artists have been observed skillfully combining materials of diverse compositions to surmount technical challenges. It is anticipated that industrial ceramics will persist as a significant art material in the future, continuing their relevance from the past and present.