Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü hazırlık sınıflarında uygulanan dil öğretim programının amacına ulaşma düzeyi
The realization level of the objectives of language teaching programme applied in preparatory classes of Graduate School of Natural and Applied Sciences at Atatürk University
- Tez No: 144600
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAMİ SÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZIRLIK SINIFLARINDA UYGULANAN DİL ÖĞRETİM PROGRAMININ AMACINA ULAŞMA DÜZEYİ Mehmet Ali SEVEN Danışman Yrd.Doç. Dr. Selami SÖNMEZ 2004 -SAYFAM 91 +XVI Jüri Yrd.Doç. Dr.Selami SÖNMEZ Prof.Dr.Sabahattin ARIBAŞ Doç.Dr.Sırrı AKBABA Yrd.Doç.Dr. Yavuz KONCA Yrd.Doç. Dr. Başaran GENÇDOĞAN“Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Hazırlık Sınıflarında Uygulanan Dil Öğretim Programının Amacına Ulaşma Düzeyi”adlı bu çalışmada, Fen Bilimleri Enstitüsü İngilizce hazırlık sınıflarında 1992 yılından itibaren uygulanmaya başlanılan yabancı dil öğretiminde karşılaşılan güçlükleri gidermeyi amaçladık. Bu amaçla, Fen Bilimleri Enstitü İngilizce hazırlık sınıflarında görev yapan öğretim elemanlarına ve hazırlık sınıfı öğrencilerine anket ve testler uyguladık ve belirli periyotlarla görüşmeler yaptık. Elde ettiğimiz bilgiler doğrultusunda amaca ulaşmayı engelleyen faktörleri tespit etmeye ve bu doğrultuda çözüm önerileri sunmaya çalıştık. Bu bağlamda, enstitü hazırlık programında belirtilen amaçlara ulaşılması açısından halen yürütülen derslere ek olarak, Konuşma ve Yazma derslerinin de hazırlık programına alınarak verilmesinin yararlı olacağını ve programın eşgüdümlü bir şekilde yürütülmesinin gerekliliğini ileri sürdük.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Ph.D. THESIS THE REALIZATION LEVEL OF THE OBJECTIVES OF LANGUAGE TEACHING PROGRAMME APPLIED IN PREPARATORY CLASSES OF GRADUATE SCHOOL OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES AT ATATÜRK UNIVERSITY Mehmet Ali SEVEN Supervisor : Yrd.Doç.Dr.Selami SÖNMEZ 2004- PAGE :1 91 +XVI Jury Assistant Prof. Dr. Sel ami SÖNMEZ Prof.Dr.Sabahattin ARIBAŞ Associate Prof.Dr.Sirn AKBABA Assistant Prof.Dr. Yavuz KONCA Assistant Prof. Dr. Başaran GENÇDO?AN In this study by the name The Realization Level Of The Objectives Of Language Teaching Programme Applied In Preparatory Classes Of Graduate School Of Natural and Applied Sciences At Atatürk University, we have tried to remedy the difficulties which we observed during the courses given in the preparatory classes since 1 992. For this reason we applied tests and questionnaire to the students and interviewed with the lecturers. Considering the data, we have tried to find out the factors making it difficult to reach the aim. Considering the factors, which influence the teaching of English, we gave a brief evaluation of the course. Finally, we suggested that we should add Speaking and Writing courses to the syllabus, and the courses must be given in coordination.