Milli Eğitim tarafından yayımlanması uygun görülen 8. sınıf Türkçe ders kitaplarının yazınsal metinler bakımından incelenmesi ve Türkçe öğretimindeki yazınsal metinlerin kullanışı
Asutudy of Turkish textbooks for 8th closses from the point of view of literary texts published by ministry of national Education, usage of literary texts in Turkish education
  1. Tez No: 144618
  2. Yazar: ARZU DEMİRSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
m ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ MÎLLÎ EĞİTİM TARAFINDAN YAYIMLANMASI UYGUN GÖRÜLEN 8. SINIF TÜRKÇE DERS KİTAPLARININ YAZINSAL METİNLER BAKIMINDAN İNCELENMESİ ve TÜRKÇE ÖĞRETİMİNDEKİ YAZINSAL METİNLERİN KULLANILIŞI ArzuDEMİRSOY Danışman: Yrd. Doç. Dr. Osman GÜNDÜZ 2004 -SAYFA 105 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Osman GÜNDÜZ Yrd. Doç. Dr. Tacettin ŞİMŞEK Yrd. Doç. Dr. Başaran GENÇDOĞAN Bu araştırmada, Millî Eğitim tarafından yayımlanması uygun görülen 8. sınıf Türkçe ders kitaplarının yazınsal metinler bakımından incelenmesi yapılmış; Türkçe öğretimindeki yaşansal metinlerin kullanılışı hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Araştırmada, anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya Erzurum il sınırlan içinde dört ilköğretim okulundan toplam 166, 8. sınıf öğrencisi katılmıştır. Bu çalışma sonucunda elde edilen veriler,“SPSS For 10.00 Windows”paket programından değerlendirilmiştir. Araştırmamız üç bölümden oluşmaktadır. I. Bölüm de "Türkçe öğretimindeki yazınsal metinlerin kullanüışf ile ilgili bilgiler verilirken; H. Bölümde de araştırmada kullanılan yöntem ve teknikler bildirilmiştir, m. Bölümde ise elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Araştırma ile Millî Eğitim tarafından yayımlanması uygun görülen 8. sınıf Türkçe ders kitaplarındaki yazınsal metinlerle öğrencilerin isteklerinin hangi noktalarda örtüşüp - örtüşmediği tespit edilerek; Türkçe öğretimindeki yazınsal metinlerin kullanılışı hakkında bilgi edinmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS ASTUDY OF TURKISH TEXTBOOKS FOR 8TH CLOSSES FROM THE POINT OF VIEW OF LITERARY TEXTS PUBLISHED BY MINISTRY OF NATIONAL EDUCATION, USAGE OF LITERARY TEXTS IN TURKISH EDUCATION Arzu DEMİRSOY Superviser: Asistaat Prof. Dr. Osman GÜNDÜZ 2004 -PAGE 105 Jury: Asistant Prof. Dr. Osman GÜNDÜZ Asistant Prof. Dr. Taeettin ŞİMŞEK Asistant Prof. Dr. Başaran GENÇDO?AN In this research, the eighth grade Turkish coarse boks advised to be published by Ministery of National Education in the terms of the give information on the use of literary texts in teaching Turkish. The questionaire method has been used in the study. The eighth, grade students - total 166, from four different primary schools who live in Erzurum took part in the questionaire were assessed in“SPSS For 10.00 Windows”programme. Our research consists of three chapters. Chapter I gives information on the use of literary texts in teaching Turkish. Chapter II sets the methods and the techniques used in the research. Finally chapter III evaluates the results of the questionaire applied to the students in eighth grade. The research is commitled to find out whether the literary texts in the eighth grade Turkish course books are parallel to the needs of students, if so, in what respects. It has been aimed to get information on the use of literary texts in teaching Turkish. According to the results of the data analysis, the students included in die questionaire don't find the literary texts in Turkish course books moving and interesting. The literary texts in Turkish course books are not parallel to the needs of the students.