Özbek halk masalları (inceleme-metin)
Ozbek folk tales (text study)
- Tez No: 144653
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE SEYİDOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1098
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ ÖZBEK HALK MASALLARI (İNCELEME - METİN) Hüseyin BAYDEMİR Danışman: Prof. Dr. Bilge SEYİDOĞLU 2004 -SAYFA... Jüri: Prof. Dr. Bilge SEYİDOĞLU Bu çalışmada, Özbekistan sahasından seçilmiş 70 olağanüstü masal ele alınmıştır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında çalışmanın amacı ve yöntem hakkında genel bilgi verilmiştir. Kısaca Özbekistan'da yapılmış halkbilim çalışmalarına yer verilmiştir. Özbek masallarıyla ilgili çalışmalar anlatılmıştır. Birinci bölümde masallar epizotlarına göre özetlenip, tespit edilen motifler“Motif Index of Folk Literature”a göre tasnif edilmiştir. İkinci bölümü, masalların Türkiye Türkçesine aktarılmış metinleri oluşturmaktadır. Çalışmanın son kısmında sonuç, kaynakça, sözlük ve tespit edilen motifler dizini mevcuttur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis OZBEK FOLK TALES (TEXT STUDY) Hüseyin BAYDEMİR Supervisor: Prof. Dr. Bilge SEYİDO?LU 2004 -PAGES... Jury: Prof. Dr. Bilge SEYİDO?LU *«?....*.?... In this study, seventy extraordinary tales chosen from Özbekistan folklore were examined. The study consists of two parts. In the introduction part, the aim and method of study are mentioned. Sociological studies carried out in Özbekistan are told briefly. And studiest dealing with Ozbek tales are shown. In part 1, episodic summaries of the tales were given and defined motifs were classified in accordance with“Motif Index of Folk Literature”. Part 2 includes the standard Turkish versions of the tales. And in the conclusion part, there are discussions, bibliography, glossary and motif index parts.