Fuzzy mantık ve sibernetikin siber toplum ve yapay zeka üzerindeki etkileri
The effects of fuzzy logic and sybernetics on syber society and artificial intelligence
  1. Tez No: 144656
  2. Yazar: ŞEVKİ IŞIKLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEREF GÜNDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ FUZZY MANTIK YE SİBERNETİK'İN SİBER TOPLUM VE YAPAY ZEKA ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ Şevki IŞIKLI Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Şeref GÜND AY 2004- SAYFA: 152 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Şeref CUNDA Y Jüri: Prof. Dr. A. Kuddüs BİNGÖL Jüri: Yrd. Doç. Dr. A. MUslUnı AKDEMİR Bu çalışmada, çağdaş mantık kuramlarından çok değerli fuzzy [-bulanık] mantık, kuramı, sibernetik, siber toplum ve yapay zeka çalışmaları ele alınmıştır. Aristoteles'in iki bin üç yüzyıllık iki değerli mantık kuramına, Lütfi Zade'nin 0 ile 1 arasında sonsuz sayıda değer alabilen ve“doğru yada yanlış”şeklindeki klasik kesinliği yadsıyan fuzzy mantık kuramı kuvvetli bir alternatif olmuştur. Fuzzy mantık, sibernetik sitemlerin ve bilgisayar sistemlerinin hızlı bir gelişim evresine girmesine neden olmuştur. Bilgisayarlardan oluşan çağdaş toplum giderek daha çok görselliğe yönelmiştir. Siber toplum ve simülasyon kuramları, gitgide artan sanallığı betimlemeyi hedeflemektedir. Fuzzy mantık ve sibernetik, insan gibi düşünebilen ve hareket edebilen robotik sistemlerinin gelişimini de hızlandırmıştır. Yapay zeka çalışmaları şiddetli eleştirilere rağmen devam etmektedir. Kısaca bu çalışma, iıızzy mantık kuranımı, sanallık içeren siber toplumu ve simülasyon kuramını ile yapay zeka çalışmalarını tanıtarak sunmakladır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT MASTER THESIS THE EFFECTS OF FUZZY LOGIC AND SYBERNETICS ON SYBER SOCIETY AND ARTIFICIAL INTELLIGENCE ŞEVKİ IŞIKLI SUPERVISOR: Asst. Prof. Dr. Şeref GÜNDAY 2004- PAGE: 152 Jury: Asst. Prof. Dr. Şeref GÜNDAY Jury: Prof. Dr. A. Kuddus Bl NGOL Jury: Assl. Prof. Dr. A. Muslum AKDEMİR In this study, many-valued fuzzy logic that is one of the modem theories of logic and sybbernetics and syber society and studies of artificial intelligence are subjected. Lütfi Zadc's fuzzy logic that can have a limilness value between 0 and 1. and that removed the certainily that is form of true or false made strong alternative to binary logic of Aristhotelcs used for over 2000 years Fuzzy logic led the sybernelics systems and computer systems are going to rapid development period. Community of computers has more tendency to visualisation day by day. The theories of syber community and simulation aim to decribe the day by day increasing virtuality. Fuzzy logic and sybernetics have olsa accelerated the developmant of robotics systems that can think and move like man. The studies of artificial intelligence continue in spite of the strong objections. İn brief, ths study presents the studies of fuzzy logic, sybernetics, theory of simulation and artificial intelligence by introducing them.