Küreselleşme ve yönetim bilişim sistemlerine etkisi
Globalization effect on management information systems
- Tez No: 144658
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATILHAN NAKTİYOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KÜRESELLEŞME VE YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİNE ETKİSİ Cevdet KILIÇ Danışman: Yrd. Doç. Dr. Atılhan NAKTİ YOK 2004- SAYFA: 148 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Atılhan NAKTİYOK Jüri:Prof. Dr. Dursun BİNGÖL Jüri: Yrd. Doç. Dr. Kerem KARABULUT Bilgi ve iletişim teknolojisinin gelişimi ile birlikte küreselleşme süreci de ivme kazanmıştır. İşletmeler, küresel faaliyet yöntemlerini daha sık kullandıkça bu işletmelerin bilgi iletişim düzeyleri de artmıştır. Bu çalışmada amaç: küreselleşme, yönetim bilişim sistemleri ve küreselleşme sürecinde işletmelerin kullandıkları bilgi iletişim düzeylerini literatür tarama yöntemiyle kuramsal olarak ortaya koymak ve bu kuramı anket çalışmasıyla araştırıp, sonuçlan hakkında yapılması gerekenleri belirlemektir. Kuramsal olarak ortaya konulan varsayımlar, Ekim 2003 yılında Ankara Ticaret Odası'na bağlı telekomünikasyon ve elektrik sektöründe faaliyet gösteren şirket yöneticilerine uygulanan bir anket çalışmasıyla test edilmiştir. Çalışmanın sonucunda küresel işletmelerle küresel olmayan işletmelerin bilgi iletişim düzeylerinin başlangıç ve yayılma düzeyinde aynı; denetim, entegrasyon, bilgi yönetimi, ve olgunlaşma düzeylerinde farklı olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT MSTR. THESİS GLOBALIZATION EFFECT ON MANAGAMENT İNFORMATİON SYSTEMS Cevdet KILIÇ Supervisor: Assist. Prof. Dr. Atılhan NAKTİYOK 2004 -PAGE: 148 Jury : Assist. Prof. Dr. Atılhan NAKTİYOK Jury : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL Jury : Assist. Prof. Dr. Kerem KARABULUT Globalization process has gained accelaration along with information and communication techonology. As the campanies use the methods of global activity more often, so the levels of informative communication of these campanies increase. In this study, the aim is to determine the levels of informative communication used by the campanies in the process of globalization and the managament information systems by way of scanning literature, to resarch this theory by questionaire and to determine the necessites what to be done abaut the results. Hypotehesis obtained theoritically have been tested with the questionnaire applied to the firm managers in electricity and telecommunication sector belonging to Chamber of Commerce in Ankara in October 2003. As a conclusion, the levels of informative communication of global and nonglobal firms are the same at the begining and expension stage and are different at the control, integration, information managament and intermediate stage.