Yönetim bilişim sistemleriyle işletmelerde değer yaratılması
- Tez No: 188561
- Danışmanlar: PROF.DR. MİNA ÖZEVREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZETYeni teknolojilerin sebep olduğu iktisadi ve sosyal değişmeler, günümüzde bilgitoplumu adı verilen yeni bir oluşumu beraberinde getirmiştir. Günümüzün küreselleşendünyasında bu etkiler gelişmekte olan ülkelere de yansımış, hemen her alanda bilgi çağınınetkileri hissedilmeye başlamıştır.Bilişim teknolojilerinin özellikle son 15 yılda en fazla etkilediği kesim kuşkusuz işdünyası olmuştur. İş dünyasının artan rekabet ve küreselleşme karşısında ortaya çıkantaleplerine cevap verebilmek için yazılım ve donanım teknolojileri hızla ilerlemiş, teknolojikilerlemeler bir çok sektörde dönüştürücü etkiler yapmıştır. Bilişim teknolojileri yakın zamanakadar genellikle alt kademe ve orta kademe yönetimin rutin işlerinde kolaylık sağlama göreviüstlenirken, günümüzde özellikle hızlı işlemciler, gelişen veri tabanı yazılımları ve internetteknolojisi üst yönetimin stratejik kararları üzerinde önemli bir etki yapmaktadır.Günümüzdeki gelişmeler ise tepe yönetime bilgisayardan stratejik yönetim amaçlıfaydalanmayı mümkün hale getirmiştir. Bu sayede, bilgi teknolojileri, işletmelerin tümkademelerine karar mekanizmalarına doğrudan etki etmeye başlamakta ve tüm yönetimkademeleri için etkin olarak kullanılmaya başlanmıştır.Diğer taraftan, günümüzdeki işletmelerin öncelikli hedefi sadece mali tablolar açısındangösterişli birer görüntü oluşturmak değil de, organizasyonun karlılığını, verimliliğini veüretkenliği sürekli kılacak şekilde, değer yaratan birer organizasyon haline gelmek olmuştur.Araştırmada, işletmelerde yönetim kademesi açısından bilginin önemi, Yönetim BilişimSistemleri'nin organizasyonun yönetim kademesine sağladığı katkılar incelenmiştir. Ayrıcaişletmeler açısından değer yaratmak kavramı ve değer yaratıcı unsurların neler olduğuaraştırılmıştır. YBS'nin değer yaratıcı unsurlardan hangilerini etkilediği ve bu sayedeorganizasyonların nasıl değer yaratabileceği incelenmiştir. Araştırmanın sonunda, birorganizasyonda Yönetim Bilişim Sistemleri'nde çalışan uzmanlar ile kalitatif bir araştırmaçalışması yapılmış, işletmeler açısından bu sistemlerin neler kazandıracağı ve değer yaratılanbaşlıklarda hangi YBS fonksiyonunun etkisinin olduğu vurgulanmaya çalışılmıştır.ix
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEconomical and social changes led by the new technological improvements has broughtup a new concept: Information Community. With the utmost influence of globalization onthird world countries, its effects are widely perceived.Business world in general has been the fundamental segment that informationtechnology transformed in the past decade. Software and hardware technologies were furtheraccelerated to answer the demands emerged out of increasing competition and globalizationof business world. Until recently technology has been employed as a facilitator on routineday-to-day operations of middle and low level management. Where as in today?s business,fast processors, evolving database management systems and internet technologies are widelyemployed for senior management?s strategic decisions.The latest developments on technology helped the senior management to use computerson strategic decision making. This led to the use of technology as a decision making in everylevels throughout an organization.On the other hand, the primary objective of many organizations has been shiftingtoward forming an organization which create value which will lead to produce much moreprofitable organization with better financial reports instead of solely making bright financialreports.This study mainly discusses the importance of information and ManagementInformation Systems' contribution to the organization at management level. Value creationfrom the organizations' point of view and how it is generated is also covered during this study.At the end of the study, a qualititative brainstorming study is held with the professionalsworking closely at the various levels in organizations' Management Information Systems, todiscuss how MIS adds value to an organization, and under which categories this added valuesmay be categorized.x