Çatışma sebebi algılanan konular ve çatışma durumunda gösterilen davranışlar: Kara Kuvvetleri Komutanlığında bir alan araştırması
- Tez No: 144667
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ SARGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; birliklerine göre iki grupta (Karargâh ve Kıt'a) ve temin edilme kaynaklarına göre altı grupta (Subay, astsubay, sivil memur, uzman erbaş, erbaş/er ve işçi) sınıflandırılmış olan Kara Kuvvetleri Komutanlığı çalışanlarının, çatışma sebebi olarak algıladıkları konuları ve çatışma durumunda gösterdikleri davranışları belirlemektir. Toplam 806 personele uygulanan ve 52 sorudan oluşan bir soru kağıdı ile elde edilen veriler; bütün çalışanların (Karargâh ve Kıt'a çalışanlarının tamamı), sadece Karargâh çalışanlarının ve sadece Kıt'a çalışanlarının algılama ve davranışlarının belirlenmesi doğrultusunda analiz edilmiştir. Kara Kuvvetleri Komutanlığı çalışanlarının, bireysel sebeplerden kaynaklanan faktörleri daha fazla çatışma sebebi olarak algıladıkları, örgüt içerisindeki farklı çalışma ortamları ile çalışma koşullarının çalışanların davranışları üzerinde etkili olduğu, Karargâh ve Kıt'a çalışanlarının, çatışma durumunda gösterdikleri davranışın genel olarak“Uzlaşma”olmasına rağmen, Karargâh çalışanlarının birden fazla çatışma davranışını daha çok tercih ettikleri tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler Çatışma Çatışma Modeli Çatışma Davranışı Çatışma Yönetimi Kara Kuvvetleri Komutanlığı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to investigate, the sources of conflict and behaviors in conflict situations for Turkish Land Forces Command personnel that are grouped, according to their“personnel recruitment resources”(Officer, Non Commissioned Officer, Enlisted Specialist Resource, Enlisted Men Resource, Civil Servant Resources, Labour Resource) and“unit type of personnel serving”(Headquartes and Detachment Unit). This study is based on the analysis of data obtained through a 52-item questionnaire, administered to 806 personnel serving in Headquartes and Detachment Units of the Turkish Land Forces Command. The results then conducted into a series of statistical analysis to investigate, perceived conflict reasons and behaviors in conflict situations for; the whole personnel (Headquartes and Detachment Units together), only the personnel in Headquarters and only the personnel in Detachment Units, it is found that individual factors are perceived as a reason for conflict, more than other subjects in conflict situations, environmental differences in workplace conditions are affected the conflict behaviors of personnel. Although,“Compromise”is used more than other behavioral patterns in Turkish Land Forces Command, it is found that personnel in Headquarters used more than one conflict behaviors. Key Words Conflict Conflict Model Conflict Behavior Conflict Management Turkish Land Forces Command