İnsan kaynakları bölümünün fonksiyonları: İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'nde yapılan bir araştırma
Functions of human reseurce departments: A investigation in İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi
  1. Tez No: 144691
  2. Yazar: MEHMET YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Dünyada endüstrileşmenin başlamasından günümüze dek uzanan zaman dilimi içersinde küreselleşme görüşünün de etkisi ile işletmelerde çalışanlara verilen değer giderek artmıştır. Çünkü insan, günümüzdeki ifadesi ile bir işletmenin entellektüel sermayesi olarak görülmeye başlanmıştır. İşletmeler organizasyonlarında bir yandan kendileri için en uygun nitelikteki çalışanlara sahip olabilmek, bir yandan da çalışanların yasalarla sahip oldukları haklarına uygun hareket edebilmek amaçlarıyla personel yönetimi bölümlerini geliştirmişlerdir. Son yıllarda personel yönetimi, insan kaynaklan yönetimi olarak kabuk değiştirmeye başlamıştır. Bu değişim insanın işletmenin tam merkezinde görülmesi anlamındadır. İnsan Kaynaklan Yönetimi planlama, seçim, geliştirme, ücretleme ve çalışma ilişkilerini düzenleme fonksiyonlannı organizasyonel yapıdaki diğer bölümlerinde yardımı ile yerine getirerek hedeflerine ulaşmaya çalışır. Endüstrileşmesini henüz tamamlayamamış olan ülkemizde insan kaynak lan bölümleri genellikle büyük organizasyonlann yapılarında yer almaktadır. Bu çalışma, İnsan Kaynaklan Yönetimi fonksiyonlarının ülkemiz işlet melerinde ne ölçüde uygulandığının araştınlması amacıyla yapılmıştır. Araştırmada izmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi 'nde farklı sektörlerde faaliyet gösteren, farklı büyüklüklerdeki 100 işletme yer almaktadır. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre, İnsan Kaynaklan Yönetimi fonksiyonlannın işletmelerde yeterince uygulanmadığı ve çalışanlarla ilgili her türlü karann genellikle tepe yönetim veya işletme sahibi tarafından alındığı saptanmıştır. III
Özet (Çeviri)
After the world wide global industrialism, human factor in production and decision facilities have been valued since the effect of globalism. Human factor seemed to be the most valuable factor in industry and business. During this industrialism period business organizations and companies had developed a new department as personnel management in order to apply legality and match the most suitable abilities for the purpose of employing ideal workman or staff. The classic personnel management has been aiming to become Human Resource Management in recent years. This socio-global revolution has centered the importance and value of human factor as domain of business and organization. The target of Human Resource Management is to succeed within the combination of other organizational departments; planning and decision support, election and employment accounting department. Human Resource department has been newly forming in our country which has not been completed its industrialism period. This development formation specially observed in big organizations in big metropols. The aim of this study is to find the applicable of the functions of Human Resource Management in our country. In this survey there exist, 100 companies which has different capasities in different sectors in İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi. At the end of the survey, the findings are; it is not used the functions of Human Resource Management in the companies exactly and it is observed that all the decisions are taken by industrialists or general management. IV