The challenge ahead: Situating Europa
Europa'yı bulmak: İlerideki mücadele
- Tez No: 144715
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KİRİŞÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tezin amacı Avrupa Birliği kimliğinin gidebileceği yolu belirlemektir. Ortaya çıkmakta olan kimlik 'Avrupa' kimliği olarak adlandırılmamalıdır çünkü ortaya çıkmakta olan bu kimlik Avrupa'dan doğmuştur ama her Avrupa tanımına bağımlı değildir. Avrupa Birliği ortaya çıktığı andan itibaren bir sürü başarı ve başarısızlık yaşamış olan belirlenmemiş bir süreçtir. Avrupa Birliğinin başarıları da başarısızlıkları da ileride alacağı şekil için tek belirleyici değillerdir. Avrupa Birliğinin şekli ve kimliğinin özellikleri halen devam eden sürecin sonunda belirlenecektir. Bu neden ile bu kimliğin özellikleri tahmin edilemez. Tek yapılabilecek olan bu kimliğin özelliklerinin belirlenmesi sürecinde izlenecek olan yolu tespit etmektir.Bu tezin temel argümanı kimliğin izleyeceği yolun üye devletlerin, kurumların ve insanların arasında devam eden müzakereler olduğudur.Bu neden ile kimliğin belirlenmesi halen devam eden bir süreçtir. Avrupa Birliği kimliği önceden belirlenmiş bir tanıma ya da bir yapıya doğru ilerlemiyor. Avrupa'nın nasıl tanımlanacağı ve Avrupa Birliğinin yapısının ne olacağı bu süreç sonunda belirlenecektir. ANAHTAR KELIMERLER : Avrupa Birliği, Avrupa projeleri, Türkiye, Avrupa kimliği, Avrupa Birliği kimliği vı ı
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis has been to understand the road that European Union identity can take. The thesis argues that 'European' identity is a misnomer because the emerging identity represents a process that emerged out of Europe but is not dependent on every definition of it. European Union has been an undetermined process from its inception which has experienced numerous successes and setbacks. Neither the successes nor the setbacks are in themselves a testament on the future shape of the European Union. The shape of the European Union and its identity will be the result of a process that is still continuing and thus one can not predict the nature of this incipient identity. One can only determine the road that this identity might take. This thesis argues that the road it will take will be through the negotiations and bargainings of the member states, institutions and people. Hence it is an ongoing process that acts in a dialectic fashion of redefinition instead of moving towards a ready made definition and entity. The definition of Europe and the political entity of the European Union will be defined at the end of this process. KEYWORDS : European Union, Projects of Europe, Turkey, European identity, European Union identity VI