İMKB'de açıklama etkisi ve hisse senedi fiyatı etkileşimi: Metal eşya sektöründe bir uygulama
- Tez No: 144731
- Danışmanlar: DR. HAKAN ÖZEROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Dünya genelinde, sermaye piyasaları şirketlerin finansal mekanizmasına uzun vadeli kredi ve sermaye kaynağı sağlayarak, ekonomiye yön vermede önemli bir konuma sahip. Bizim ülkemizde de artan işlem hacmi açısından ve yapılan araştırmalar açısından İMKB'ye olan ilgi ortadadır. Bu artan ilginin sonucunda yatırımcılar daha çok bilgi içeren çalışmalar aramakta ve yaptıkları yatırımların riskini minimize etmeye çalışmaktadırlar. Mali tablolar ile yapılan, hisse senetlerinin fiyatlarının değerlemesi esasına dayanan ve fiyatların belirlenmesi ki en başlıca unsur olan“temel analiz”yöntemi bu riski ölçmede en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Hisse senetleri piyasasında yatırımcıların yatırım kararlarım vermelerinde en önemli gösterge olan getiri kavramının, hangi faktörlerden etkilendiğini ortaya çıkarmak, bu piyasanın gelişmesine ve istikrara kavuşmasına önemli katkılar sağlayacaktır. Bu çalışmanın yapılmasındaki amaç, hisse senetlerinin getirilerinin hangi faktörlerden etkileneceğini hesaplamak amacıyla şirketlerin Mali Tabloları ile hisse senetleri fiyatları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu çalışmada Metal Eşya Sektöründe (XMESY) bulunan şirketlerin mali yapısı ile hisse senetleri fiyatları performansları arasında ki ilişki ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu ilişki yatırımcılara hisselerin performanslarının bilanço sonuçlarına göre hisse senedi alıp almamak üzerine önemli ölçüde rehber olacaktır. Çalışma sonuç dahil 5 bölüm halinde yazılmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde, çalışmanın amacı ve yöntemi açıklanmıştır. Ardından dünyada ve ülkemizdeki ekonomik gelişmelere de kısaca değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde“Menkul Kıymetlere Yatırım”ve“Hisse Senedi Analiz Teknikleri”anlatılarak yatırımcıların yatırımlarını yaparlarken hangi kriterleri ve yöntemleri kullandıkları yazılmıştır. Bu bölümde daha çok Temel Analiz üzerinde ııdurulmuştur. Üçüncü Bölümde ise Mali Tablo Analizi ve analiz çeşitleri anlatılarak Oran analizine geçilmiştir. Burada hem şirketlerin mali tablo verilerinin hem de borsadaki fiyat verilerinin birlikte değerlendirilmesine olanak tanıyan oranlar açıklanmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise Metal Eşya sektöründe uygulama yapılmıştır. Uygulamaya geçmeden önce bu konuda daha önce yapılan literatür çalışmalarına yer verilmiştir. Çalışmada kullanılan yöntem, verilerin seçimleri ve bu verilerin SPSS programında yapılan lojistik regresyon analizine kullanılır hale getirilmesi için yapılan çalışmaların anlatımı bu bölümde yer almıştır. Son bölümde ise, çalışma sonuçlan özetlenmiştir. Buna göre İMKB'de işlem gören Metal Eşya sektörü şirketlerinde, Mali Tabloların, Hisse Senetleri Fiyatları üzerinde doğrudan bir etkisi olmadığı ortaya çıkmıştır. m
Özet (Çeviri)
SUMMARY In worldwide, Capital Markets, which are playing an important role in economic development by supplying long-term capital to the firms, are vital for firms. Investor's interest is rising fastly in Istanbul Stock Exchange, because of this interest the volume and scientific studies are increasing in ISE. By the way, investors need more scientific studies because they want to minimize their risk. Fundemental analysis is one of the basic analysis methods for risk measurment. This method is based to find value of shares and is made by financial statements. Financial return is the main criteria in the investment decision of the investors. Analysis of factors that are affecting the financial return will help the development and stability of this market. The aim of this study is to understand realtionships between financial statements and prices of the shares. In this study, firms of Metal Furtniture Sector are inspected. The realtionships between financial statements and prices of the shares will be a guide for the investors. After they can decide to buy or not buy shares according to financial statement explanations. In the first section we have defined the aim and the process the study and we have summarized the latest economic events about world and our country. In the second section, we gave some definitions about investing in securities and analysis techniques in stocks. In addition to this, we also have tried to explain basic investment criteria of individual investors. And the discussion is mainly of fundamental analysis. IVIn the third section we have defined financial statement analys and explained every kinds of the analysis methods. But thse study is detailed on ratio analysis. We have discussed some main ratio groups and their interactions. In the fourth section, the study takes place. The application is based on Metal Good Sector in ISE. First, we have made an extensive literature search. Then we have explained the methodology, choice of data and use of data by SPSS program. In this section, we also have explained the study itself and findings. In the final section we have summarized the findings. The main result is that we couldn't find any relations between financial ratios and prices of shares of the firms in Metal Goods Sector.