İttihat ve Terakki Cemiyeti ve Osmanlı Posta ve Telgraf Teşkilatı
- Tez No: 144779
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE ŞIVGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET İttihat ve Terakki Cemiyeti ile Osmanlı Posta ve Telgraf Teşkilatı arasındaki bağlantıyı ortaya koymayı amaçlayan bu tez, bir giriş, üç ana bölüm, sonuç ve kaynakçadan oluşmaktadır. Giriş kısmında; Dünya Posta tarihine kısaca değinildikten sonra Osmanlı Posta ve Telgraf sistemi tarihi üzerinde durulmaktadır. Birinci bölümde, Osmanlı Posta ve Telgraf Mektepleri'nde öğrenci yetiştirilmesi üzerinde durulmaktadır. ikinci bölümde ise; Osmanlı Devletinde yenileşme çabalarına değinildikten sonra, Sultan II. Abdülhamit ile İttihat ve Terakki Cemiyeti arasındaki mücadele üzerinde durulacak, İttihat ve Terakki Cemiyeti ile Posta ve Telgraf Teşkilatı arasındaki ilişkiye değinilecektir. Üçüncü Bölümde ise; Milli Mücadele sırasında Posta ve Telgraf Teşkilatı'nın durumu ve Posta ve Telgrafçıların Milli Mücadeleye olan katkıları üzerinde durulacak, en son Kurtuluş Savaşı sonrası Posta ve Telgraf Teşkilatı'nın yapısı üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to clear up and introduce the relationship between“The Organization of Ottoman Postal and Telegraphy Service”and“The Union and Progress Party”. The study consists of an introduction part, three main parts, a conclusion, and a bibliography part. In the introduction part, the history of world wide postal services will be briefly reviewed and then the structure of“The Organization of Ottoman Postal and Telegraphy Service”will be explained. In the first section of main part, the subject of student training in“The Organization of Ottoman Postal and Telegraphy Service”will be dealt with. In the second part, the modernization efforts in Ottoman State, and the disagreement between“The Union and Progress Party”and Sultan Abdulhamit II will be dealt with. Besides, the relationship between“The Organization of Ottoman Postal and Telegraphy Service”, and“The Union and Progress Party”will be examined. Finally in the third part, the role and position of“The Organization of Ottoman Postal and telegraphy Service”during Turkish War of Independence will be dealt with and their contribution to Turkish War of Independence will be examined. Moreover, the state and structure of“The Organization of Ottoman Postal and Telegraphy Service”after the War will be investigated.