Yatırım fonları ve performansının ölçülmesi, Türkiye uygulaması 1999-2003
  1. Tez No: 144778
  2. Yazar: DİLEK HAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAMİL ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüzde finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler beraberinde fi »ansal enstrümanlarda ve hizmetlerde çeşitlilik getirmiştir. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yatırım seçenekleri giderek artmaktadır. Küçük yatırımcıların kendi imkanları ile optimal bir portföy oluşturmaları, gerek bilgi gerekse finansal açıdan ve zaman açısından oldukça güçtür. Gelişen piyasaların vazgeçilmez enstrümanları arasında yeralan yatırım fonları, yatırımcıları tüm bu külfetlerden kurtaran en uygun araçlardır. vatırım fonu; çeşitli para ve sermaye piyasası araçlarının (hazine bonosu, devlet tahvili, hisse senedi, repo altın, vb. ) ortak bir portföyde, riskin dağıtılması ilkesi ile işletilmesi esasına dayanarak yönetilen yatırım aracıdır. Yatırım fonları yapıları itibariyle her büyüklükteki yatırımcıya tasarruflarını çok çeşitli risk ve getiri bileşiminde yatırıma dönüştürme imkanı sağlamaktadır. Gelişmiş piyasalar göz önüne alındığında ülkemizde yatırım fonlarının yeni yeni gelişmeye başladığını görmekteyiz. Ülke ekonomisinin gelişmesinde, dağınık ve küçük miktarda bulunan tasarrufların para ve sermaye piyasasına fon olarak aktarılması büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle tasarrufların yatırımlara dönüştürülmesi amaçlanmalı ve bu kapsamda gerekli düzenlemelerin, teşviklerin yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent times, developments in financial markets brought about versatility in financial instruments and services. As it is in the rest of the world, investment alternatives have been rising gradually in Turkey. It is quite a bit difficult for individual investors to form an optimal portfolio with their own opportunities with respect to information, money and time. Mutual funds which take their places as attractive instruments in developing markets are the most appropriate vehicles relieving investors from difficulties mentioned above. Mutual fund is an investment vehicle based on the principle of managing different money and capital market instruments (treasury bond, state debt bond, common stock, overnight, gold i.e.) in a shared portfolio with the aim of risk diversification. As a result of their structures, mutual funds provide investors in all sizes with the opportunity of transforming their savings to investments with different risk and return perspectives. Considering developed markets, we realize that mutual funds have recently started to develop in our country. Transfer of scattered and small amount of savings to money and capital markets as funds carries high degree of importance. As a result of this fact, transformation of savings to investments should be aimed and related regulations and subsidies should be organized.