Algı yönetimi olarak halkla ilişkiler
- Tez No: 144796
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÜÇÜKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
130 ÖZET Yönetsel yapıdaki değişimler, insan faktörünün yönetim ve üretim sürecinde kazandığı önem, yoğun rekabet, yüzyılımızın çağdaşlık adına getirdiği yeni olgular...Bu olgular, örgüt yönetiminde yeni yaklaşımlarla, farklı yapılanmalara yönelmeyi zorunlu kılmaktadır. Farklılığı ve değişimi yakalayabilmek ve sürdürmek amacıyla örgütler, yaşamlarını sürdürmek için halkla ilişkiler uygulamalarına gereksinim duymaktadırlar. Halkla ilişkiler, örgüt birey uyumunu sağlayan yönetsel bir fonksiyonu ifade ederken, bu fonksiyonun yerine getirilmesinde ise algı yönetimi anlayışı önemli bir unsuru teşkil etmektedir. Örgütün açık ve doğru bir biçimde anlaşılmasını ve toplumda iyi tanınmasını sağlamak, hedef kitlede olumlu düşünce ve izlenim yaratarak örgüte süreklilik ve karlılık artışı kazandırmak, halkla ilişkiler faaliyetlerinin amaçları arasında sayılabilir. Algı yönetimi anlayışı ise, halkla ilişkilerin bireyleri anlamasında, yorumlamasında ve algılaması aşamasında önemli bir rol üstlenmektedir. Bu ilişkiden yola çıkarak bu çalışmada, algı yönetiminin halkla ilişkiler uygulamalarındaki yeri ve önemi ortaya konularak,“algı yönetimi olarak halkla ilişkiler”in değerlendirilmesi amacı güdülmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde, halkla ilişkiler kavramı ile ilgili bilgilerin yanı sıra, iç ve dış kamulara yönelik örgütlü halkla ilişkiler konusu ele alınmış, halkla ilişkilerin yönetsel yaklaşımlarla ilişkisi değerlendirilmiştir. ikinci bölümde, algı ve algılama kavramları üzerinde durularak, tutum değişimi sürecinin algı ile ilişkisi ve algının yönetsel boyutu incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise, algı yönetimi anlayışı süreçlerle ve modellerle tanımlanarak, algı yönetiminin iç ve dış kamulara yönelik halkla ilişkiler uygulamalarındaki yeri değerlendirilmiştir. Değerlendirme ve sonuç bölümünde, incelemeler doğrultusunda algı yönetimi olarak halkla ilişkiler konusu ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
131 ABSTRACT The changes in the management structure, the increased importance of human factor in the management and production process, fierce competition, the new issues brought by the new century under the name of modernization. Those issues, compell the management to incline towards new approaches and different restructurings. To prab and sustain the differentiation and the cahange, the organizations need public relations activities to survive in today's challenging business environment. Public relations, explains the harmony between the person and the organization by using the management function in organizational process. The special one in this management functions, also needed in public relations activities is, perception management. Public relations helps the organization to be understood clearly and correctly, to be well recognized in the society, to create positive impressions and thoughts in the target audience, which result in the sustainability of the organization and increased profits. Also perception managemet have an important role in public relations activities, understanding, interpretting and percepting people. By using these relations, the effectiveness of perception management on the public relations activities will be discussed and examined in this study. At the first part of this study, the meaning of public relations in organizational process is investigated. And also, the relation between new approaches abaout management and public relations were given. At the second part, the concept percept and perception is explained and maniplation of attitude is discussed. At the third part, perception management process is explained with models and these place of perception management in public relations activities is searched.