Türkiye'de mahalli idareleri yeniden yapılandırma çalışmaları
- Tez No: 144797
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
146 ÖZET Ülkemizde yerel yönetimler son yıllarda reform veya yeniden yapılandırma süreci yaşamaktadırlar.Bu süreç yerel yönetim reformunun genel kamu yönetimi reformu ile ilişki içerisinde bulunduğu bir ortamda ele alınmalıdır. Bu karşılıklı ilişki ortamında, yerel yönetim reformunun ekonomi, siyaset bilimi ve kamu yönetimi ile ilgili eğilim ve gelişmelerden etkilenmekte olduğu görülmektedir. Fakat hangi eğilimin etkili olduğunu söylemek ve belirlemek oldukça zordur. Bu durum ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. Bu çerçevede dünyadaki reform stratejilerindeki değişimler ve yerel yönetim reformunu etkileyen bütün eğilim ve gelişmeler Türkiye'de de yapılacak yerel yönetim reformunda göz önüne alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
147 ABSTRACT Local goverments have been passing through the process of reform or reorganizatiom for last years in our country This process should be considered in a context in where local goverment reforms and general puplic sector reforms have relationship. In this relationship context, local goverment reforms have been affected by the trends and developments in economiy, political science anda puplic administration. Furthermore international trends and developments affect the local goverment reforms. It is hard to say that which trend or development is more important. It may vary from country to country. All trends and a developments in the world about reforming local goverments and changes in reform strategies should be considired in Turkish local goverment reforms.