Tatil yeri seçiminde reklamların rolü: İstanbul ilini ziyaret eden yabancı turistler üzerine bir araştırma
Advertisement effect on destination choose: A research on tourists visiting Istanbul
  1. Tez No: 498902
  2. Yazar: MUHAMMED TOPUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAPLAN UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Turizm, İşletme, Advertising, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Pazarlama karmaları içinde önemli bir yere sahip olan reklam, işletmeler tarafından tüketicileri etkilemek amacıyla etkin şekilde uygulanmaktadır. Turizm sektörü açısından da büyük önem arz eden reklamlar, günümüz rekabet koşullarında ülkelerin turist çekmek amacıyla kullandıkları tanıtım araçlarıdır. Tanıtım ve reklam faaliyetleri, ağırlama endüstrisinin en önemli bileşenlerinden olan konaklama işletmelerinin sunduğu mal ve hizmetleri tüketicilere duyurmak, tanıtmak, bilgi vermek ve piyasadaki rakiplerinin önüne geçmek amacıyla kullandıkları önemli bir pazarlama aracıdır. Bu çalışmanın amacı, ülkemizi ziyaret eden turistlerin tatil yeri tercihinde bulunurken tanıtım ve reklam faaliyetlerinden etkilenme düzeyini anlamak ve bu etkiye neden olan faktörleri belirlemeye çalışmaktır. Araştırma nicel olarak tasarlanmış ve veri toplama yönteminde anket tekniğinden yararlanılmıştır. Toplam 402 örnekleme ulaşılmış olup elde edilen veriler SPSS 21 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda tatil yeri seçiminde tanıtım ve reklam faaliyetlerinin etkili olduğu, ülkemizi ziyaret eden turistlerin önemli oranda bir çoğunluğunun konaklama yapacakları destinasyonlara tanıtım ve reklam aracılığıyla ulaştıkları sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte; turistlerin tatillerini geçirecekleri destinasyon olarak İstanbul'u tercih etmelerindeki en önemli iki faktörün eş, dost, akraba tavsiyesi ve internet kullanımı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Advertisement which is considered as one of marketing mixes, is excessively used by organizations to affect consumers. In the present conditions of competition, advertisements having high importance in touristic regard mean that countries use to attract tourists. Similarly, advertisement is an important marketing tool that hotels which are one of the most important elements of tourism sector, use to announce products and services to consumers and overcome their competitors. Main purpose of this study is to understand the effect of advertisements on destination choose over the tourists visited our country and if that effect exists, determination of the imposing factors. This study was designed quantitatively and the survey technique was utilized in the data collection method. A total of 402 samples were obtained and the obtained data were analyzed by SPSS 21 packet program. Study concludes that advertisements have an effect on destination choose, most of the tourists visited our country made their choice on accomodation under the effect of advertisments. In addition, two important factors that led tourists to visit Istanbul are internet and family or friend advice.