Örgütsel çatışma yönetiminde bilgi teknolojilerinin rolü
  1. Tez No: 144814
  2. Yazar: SAVAŞ MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
108 ÖZET Bilgi teknolojileri günümüz örgütlerinde verilerin toplanması, kaydedilmesi, işlenmesi ve nakledilmesi gibi fonksiyonlarının yanı sıra örgütsel iletişimin kolaylaştırılmasını, iletişim hacminin artırılmasını ve yeni iletişim kanalları ile yöntemlerinin ortaya konulmasını da sağlamaktadırlar. örgütlerde yetersiz iletişim ve yanlış anlamalar çatışmaların tümünün olmasa da önemli bir kısmının nedenidir. Etkili ve yeterli iletişimin sağlanması bu tip çatışmaların yönetilmesine önemli katkıda bulunacaktır. Çalışmanın temel amacı bilgi teknolojilerinin örgütsel iletişime katkılarını, iletişim ve çatışma ilişkisini ortaya koyarak, bilgi teknolojilerinin çatışmaların yönetilmesindeki rolünün incelenmesidir. Çatışmaların yönetilmesi kapsamında çatışmaların engellenmesi, çözümlenmesi ve teşvik edilmesi ele alınmıştır. Çalışma kapsamında ayrıca bilgi teknolojilerinin örgütlerde çatışmalara neden olabilecek uygulamalarına da yer verilmiştir. Çalışmada, literatür araştırmalarını takiben ortaya konulan iki hipotez, Ankara, İstanbul ve Çorum ağırlıklı olmak üzere toplam 15 ilde kamu ve özel sektörde bilgi teknolojilerini kullanan 151 kuruluşta görev yapan 200 kişiye uygulanan anket verilerine göre Sosyal Bilimlerde İstatistik Programı SPSS 10.0 kullanılarak tek taraflı t testi ile sınanmıştır.
Özet (Çeviri)
109 ABSTRACT Information Technologies (IT) serve to organizations on collecting, recording, processing and transfering data. Besides that they make organizational communication easier, enhance the capacity of communication and provide new communication channels and methods. Insufficient communication and misunderstandings are not all but important reasons of conflicts in organizations. Providing efficient and sufficient communication will contribute to management of such conflicts. The main purpose of this research is to determine contribution of information technologies to organizational communication, communication- conflict relation, and investigating role of information technologies on organizational conflict management. Within the conflict management; preventing, resolving and stimulating conflicts are covered. Also some applications of information technologies that may cause conflicts are placed. Within the study, a questionnaire of 12 questions answered by 200 people who are working in 151 firms and state organizations located mostly in Ankara, Istanbul, Çorum (totally 15 cities) in Turkey. After literature survey, two hypothesis were tested with“One sample t test”using Social Sciences Statistical Program (SPSS) 10.0.